YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama'dan Çin liderine: Bizi hacklemeyi bırakın
ABD Başkanı Obama, Amerikan şirketlerine ve vatandaşlarına yönelik Çin'den yapılan siber saldırıların sona ermesi gerektiğini belirtti.
Obama'dan Çin liderine: Bizi hacklemeyi bırakın
26 Eylül 2015 / 08:00 Güncelleme: 26 Eylül 2015 / 08:48

ABD Başkanı Obama, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile Beyaz Saray’da görüştü. Görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

ABD ve Çin’in birçok önemli konuda yakından çalışma içinde olduğunu belirten Obama, Amerikan şirketlerine ve vatandaşlarına yönelik siber saldırılara ilişkin endişelerini Çinli muhataplarına ilettiklerini söyledi. "Bu saldırılar sona ermeli" diyen Obama, sözlerini şöyle sürdürdü:

"HACKERLARA KARŞI MUTABIĞIZ"

“ABD, ticari kazanç elde etmek için siber ekonomik casuslukla ilgilenmiyor. İki ülkenin bugün, bu doğrultuda ortak mutabakata ulaştığını bildirebilirim. Ne ABD ne de Çin hükümetinin, ticari avantaj sağlamak için ticari sırlar ve diğer gizli iş bilgileri dahil fikri mülkiyetin sanal ortamda çalınmasını gerçekleştirmeyeceği veya desteklemeyeceği noktasında mutabık kaldık.

Buna ilaveten, siber alanda uluslararası kurallara uygun hareket edilmesi için diğer uluslarla birlikte çalışacağız. Bu bir süreç ama bu konuda henüz işimiz bitmedi. Bu alandaki işbirliğimizi ilerletebileceğimize inanıyorum. ABD olarak Amerikan şirketlerinin, vatandaşlarının ve çıkarlarının korunması için tüm araçları hazır bulundurmayı sürdüreceğiz.”

1 MİLYON AMERİKALI ÖĞRENCİ ÇİNCE ÖĞRENECEK

Obama, yeni bir girişim başlatarak gelecek beş yıl içinde bir milyon Amerikalı öğrencinin Çince öğrenmesini kararlaştırdıkları bilgisini verdi.

Obama, “Genel olarak, son derece verimli bir görüşme yaptık. Birimlerimiz tarafından yapılan çalışmalar, birlikte çalıştığımız zaman olağanüstü ilerleme kaydedebileceğimizi gösteriyor. Fikir ayrılığımızın olduğu alanlara ilişkin Devlet Başkanı Şi ile aramdaki samimi görüşme birbirimizi daha iyi anlamamıza, yanlış anlama ve hesaplamaların önüne geçmemize ve bu alanlarda ilerleme kaydetmemiz için ortam hazırlamamıza yardım ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Şİ CİNPİNG: SİBER SALDIRI SİYASİLEŞTİRİLMEMELİ

Çin Devlet Başkanı Şi, siber güvenlik konusunda ise Çin’in ticari kazanç için bu tür saldırılara karşı çıktığını dile getirdi. ABD’nin siber alanda en güçlü, Çin’in de 600 milyondan fazla internet kullanıcısıyla dünyada en fazla internetin kullanıldığı ülke olduğuna işarete eden Şi, bir soru üzerine, “Çin, siber saldırılara güçlü şekilde karşı çıkıyor. Ticari sırların çalındığı ve diğer türde siber saldırılarla mücadele ediyoruz. Bu noktada ABD tarafının kaygıları var, mevcut kanallarla bu endişeleri ele alabiliriz. Bu konuda güvenlik güçleri arasında var olan iletişim ve koordinasyonu gelecekte de sürdüreceğiz. Neticede siber alanda çok geniş çıkarlarımız var, ancak işbirliğini güçlendirmeye ihtiyacımız var. Karşılıklı cepheleşmeyi önlemeliyiz ve bu konuyu siyasileştirmemeliyiz” yanıtını verdi.

Öte yandan Şi, ABD'nin başkenti Washington'daki ziyareti esnasında Beyaz Saray çevresinde hem protesto edildi hem de kendisine destek gösterileri düzenlendi.

 

AA

 // Rasim DUMAN
Hacker kardeslerime sesleniyorum : Ser cephesi dedigimiz ABD-İNGİLTERE-İSRAİL basta olmak uzere ALMANYA,FRANSA,KANADA, AVUSTRALYA,CİN,YUNANİSTAN ve ERMENİSTAN'in "yumusak karinlari"ni hedef alin,yogunlasin ve "kesintisiz" olarak devam edin. Siz, modern asirdaki Yeni Osmanli Akincilari'siniz. Dualarim sizinle....
26 Eylül 2015 13:38
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler