YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama'dan ateşkes talimatı
ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray'da dış politikalara ilişkin açıklama yaptı. Obama Gazze'de ölen masum siviller için "Kalbimiz kırık"dedi.
Obama'dan ateşkes talimatı
17 Temmuz 2014 / 03:51 Güncelleme: 17 Temmuz 2014 / 03:54

ABD Başkanı Barack Obama, "Bir ateşkes üzerinde anlaşmaya varılmasına yönelik çabaları desteklemek için tüm diplomatik kaynaklarımızı ve ilişkilerimizi kullanacağız" dedi.

Beyaz Saray'da dış politika konusunda açıklama yapan Obama, Gazze'deki duruma da değindi. Obama, şunları söyledi:

"İsrail ve Hamas arasındaki şiddeti sona erdirmeye yönelik diplomatik çabaları desteklemeye devam ediyoruz. Defalarca söylediğim gibi, İsrail'in, İsrail halkını korkutan roket saldırılarına karşı kendisini savunma hakkı var. Dünyadaki hiçbir ülkenin her gün roket atışları altında yaşaması beklenemez. Amerikalıların, üretiminde İsrail'e yardım ettiği Demir Kubbe sisteminin çok sayıda İsraillinin yaşamını kurtarmasından gurur duydum."

"Ancak son iki hafta içinde, şiddetten, özellikle de Gazze'de iki ateş arasında kalan erkek, kadın ve çocuk çok sayıda masum sivilin ölümü ve yaralanmasından hepimizin kalbi kırık" ifadesini kullanan Obama, bu nedenle de bir ateşkese ulaşılması, her iki tarafta bulunan sivillerin korunması için bölgedeki ortaklarıyla çalıştıklarını dile getirdi.

"Ateşkese yönelik diplomatik çabaları destekleyeceğiz"

Obama, İsrail'in dün Mısır'ın ateşkes teklifini kabul ettiğini hatırlatarak, "Maalesef, Hamas sivillere roket atmaya devam etti ve dolayısıyla çatışmayı uzattı. Ancak İsrail ve Filistin halkları bu şekilde yaşamak istemiyor. Barış ve güvenlik içinde, korkudan uzak biçimde yaşamayı hak ediyorlar" diye konuştu.

Bu nedenle de ateşkesi yeniden tesis etmeye dönük diplomatik çabaları teşvik etmeye devam edeceklerini yineleyen Obama, bu noktada Mısır'ın çabalarını desteklediklerini ifade etti.

Obama, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Önümüzdeki 24 saat içinde, bölgedeki dostlarımız ve taraflarla yakın temas halinde kalmaya devam edeceğiz. Bir ateşkes üzerinde anlaşmaya varılmasına yönelik çabaları desteklemek için tüm diplomatik kaynaklarımızı ve ilişkilerimizi kullanacağız. Bu arada da Gazze ve İsrail'deki sivillerin korunması ve gerilimin daha fazla tırmandırılmasından kaçınılması gerektiğini vurgulamaya devam edeceğiz."

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler