YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama'dan Amerikan halkına "birlik çağrısı"
Obama'dan Amerikan halkına "birlik çağrısı"
15 Temmuz 2016 07:12
ABD Başkanı Barack Obama, Amerikalı siyahilerin temsilcilerinin ve Dallas'taki saldırıda hayatını kaybeden polislerin ailelerinin de katıldığı bir televizyon programında, toplumun tüm kesimlerine "birlik çağrısı"nda bulundu.

Obama, ABC News kanalında David Muir'in moderatörlüğünde yayınlanan "Başkan ve Halk: Ulusal Bir Söyleşi" başlıklı özel programda, ülkenin farklı yerlerinden vatandaşlarla bir araya geldi.

Alton Sterling ve Philando Castile adlı iki siyahinin birer gün arayla beyaz polisler tarafından öldürülmesi, ardından Dallas'taki polis şiddetine yönelik protestolar esnasında Micah X. Johnson adlı siyahi tarafından 5 polisin keskin nişancı tüfeği ile öldürülmesi, ülkedeki ırkçılıkla ilgili tartışmaları alevlendirmişti.

Ülkedeki tansiyonu düşürmek için salı günü polislerin cenaze törenine katılan ve önceki gün de güvenlik yetkilileri ve "Siyahilerin Hayatı Değerlidir (Black Lives Matter)" hareketinin temsilcileri ile görüşen Obama, dün de ABC News'teki programda farklı toplumsal kesimlerden siyahilerin ve beyazların temsilcilerini dinledi.

"Bu hepimizle ilgili bir mesele"

Sterling ve Castile'nin ailelerinin yanı sıra Dallas'ta öldürülen polislerin ailelerinin de katıldığı programda konuşan Obama, "Ortada onlara karşı biz meselesi yok; bu hepimizle ilgili bir mesele." dedi.

Siyahilerle çok sık karşı karşıya gelen polislerle bu kesimlerin temsilcilerinin, birbirlerini anlamak için daha yakın ilişki kurmaları gerektiğini vurgulayan Obama, hiç kimsenin köşesine çekilerek bu sorunu çözemeyeceğine ve herkesin birbirini dinlemeye ihtiyacı olduğuna dikkati çekti.

Kendisinin de çocukluk ve gençlik yıllarında ırkçı ön yargılara muhatap olduğunu ve ülkenin bu sorunları büyük oranda aştığını anlatan Obama, "Artık eskisi kadar kötü değil ama ortada bununla ilgili bir geçmiş var." ifadesini kullandı.

Amerikan halkına birlik ve beraberlik çağrısı yapan Obama, "Bazılarının düşündüğü kadar bölünmedik." değerlendirmesinde bulundu.

Obama, siyahilerle ilgili meselelerin çözümünde henüz olmaları gereken yere ulaşmadıklarını ancak kendisinin çok umutlu olduğunu sözlerine ekledi.

Ülkede, 5 Temmuz'da Louisiana eyaletinde Alton Sterling, 6 Temmuz'da da Minnesota eyaletinde Philando Castile adlı iki siyahi Amerikalı, beyaz polisler tarafından öldürülmüştü. İki olayın görüntülerinin de medyaya düşmesiyle ülke genelinde patlak veren polis karşıtı protestolardan birinde Dallas'ta 7 Temmuz'da Micah Xavier Johnson adlı eski bir ABD ordusu mensubu siyahi, keskin nişancı tüfeğiyle 5 polisi öldürmüş, 7 polisi yaralamıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler