YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama'dan acı itiraf: ABD'liler bizden bıktı
ABD Başkanı Barack Obama, bütçe krizi konusunda son birkaç haftada yaşananların Amerikan halkını hayal kırıklığına uğrattığını ve bıktırdığını belirtti.
Obama'dan acı itiraf: ABD'liler bizden bıktı
17 Ekim 2013 / 22:16 Güncelleme: 17 Ekim 2013 / 22:18

ABD'de federal hükümetin kapanması ve borç tavanı krizinin çözülmesinin ardından Beyaz Saray'da kameraların karşısına geçen Barack Obama, "17 yıldır ilk kez yaşanan hükümetin kapanması meselesi son buldu, 200 yılı aşkın süredir ilk temerrüt tehlikesi artık kalmadı. Ekonomimize yönelik bu ikiz tehdit kaldırıldı. Demokratlara ve Cumhuriyetçilere bir araya gelmeleri ve nihayet bu sorunu halletmelerinden dolayı teşekkür ederim" diye konuştu.

Obama, "Hükümetin kapanmasıyla ilgili olarak siyasi arenada son dönemde birçok tartışma oldu. Şu noktada net olalım; burada kazanan bir taraf yok. Bu son birkaç hafta ekonomimize tamamıyla gereksiz bir zarar verdi. Zararın tam boyutunu henüz bilmiyoruz ama tüm uzmanlar bunun ekonomimizi yavaşlattığını düşünüyor" ifadesini kullandı.

ABD'nin sırf temerrüde düşme tehdidinin, borçlanma maliyetlerini ve dolayısıyla bütçe açığını artırdığına işaret eden Obama, "Şunu biliyoruz ki Amerikan halkının bu şehirde (Washington'da) yaşananlardan duyduğu hayal kırıklığı hiç bu kadar yüksek olmamıştı. Amerikan halkının Washington'dan tamamıyla bıkmış olması bir sürpriz değil" değerlendirmesinde bulundu.

Obama, şöyle devam etti:

"Ekonomik toparlanmamızın daha fazla istihdamı ve ivmeyi gerektirdiği bir zamanda, ekonomiyi geriye götürecek yeni bir kendi kendine yaratılan krizi yaşadık. Niçin? Tüm bunların hiçbir ekonomik izahı yok. Son 4 yıl içinde ekonomimiz büyümekte, istihdam artmakta ve bütçe açığımız yarı yarıya azalmış durumda. Hükümeti kapanmaya zorlayan bazı Kongre üyelerinden, bunu Amerikan ekonomisini kurtarmak için yaptıkları şeklinde sözler duyuyoruz. Ancak bu son 3 yılda, bu tür üretilmiş krizlere yol açan taktikler kadar hiçbir şey ekonomimize bu kadar zarar vermedi.

Son birkaç haftada gördüğümüz manzaranın Amerika'nın dünyadaki kredibilitesine, diğer ülkelere karşı duruşumuza verdiği zararı başka hiçbir şey vermedi. Düşmanlarımızı, rakiplerimizi cesaretlendirdi ve bizden sağlam liderlik bekleyen dostlarımızın moralini bozdu."

"Tekrar toparlanacağız"

Barack Obama, tüm bunlara karşın, bu krizi de geride bırakıp tekrar toparlanacaklarını, her zaman bunu başardıklarını vurgulayarak, "Amerika, küresel ekonominin beşiği. Biz, dünyanın geri kalanının, yatırım yapmak için en emniyetli ve en güvenilir yer olarak baktığı vazgeçilmez bir ülkeyiz.

Bu sorumluluğu, iki yüzyılı aşkın süredir, ekonomimizin ve girişimcilerimizin dinanizmi, işçilerimizin üretkenliği ve aynı zamanda sözlerimizi tutmamız ve yükümlülüklerimizi yerine getirmemiz sayesinde kazandık. Bize güvenebilirsiniz. Halkımızın, işletmelerimizin ve dünyanın geri kalanının bugün şunu bilmesini istiyorum ki, ABD'nin güven ve itibarı şüphe götürmez" diye konuştu.

"Kongre üyeleri, Washington'da iş yapma yönteminin değişmesi gerektiğini anlamalı"

Kongre üyelerine, "Washington'da iş yapma yönteminin değişmesi gerektiğini anlamaları gerektiği" mesajını gönderen Obama, "Kongre'deki tüm dostlarıma sesleniyorum; bu şehirde iş yapma yönteminin değişmesi gerektiğini anlayın, çünkü Amerikan halkının yararı için yerine getirmemiz gereken bir sürü iş var ve buna onların güvenini kazanmak için sergilememiz gereken sıkı çalışma da dahil" dedi.

Bunun kolay olmayacağını dile getiren Obama, şunları söyledi:

"Siyasetin şu anda ne kadar bölünmüş halde olduğunu biliyoruz. Ortada bir sürü gürültü var ve aşırılardan gelen baskılar, Kongre'nin birçok üyesinin günlük yapılması gereken işlere bakışını etkiliyor. Şunu kabul edelim, Amerikan halkı her konuyu aynı şekilde görmüyor. Bu, ilerleme sağlayamayacağımız anlamına gelmiyor.

Anlaşamadığımız bir durum olduğunda, diğer tarafın bu ülkeyi sevmediği ya da serbest girişime inanmadığını ya da her geçen yıl daha da kötü hale gelen tüm bu tip söylemleri öne sürmemiz gerekmiyor. Eğer bir konuda anlaşamıyorsak, yolumuza devam edip, anlaştığımız şeylere odaklanmalı ve bazı işlerin yapılmasını sağlamalıyız."

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler