YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama'da YPG'ye direkt silah planı
ABD yönetiminin Suriye’de bir süredir desteklediği terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’ye doğrudan silah vermek için karar aşamasında olduğu öne sürüldü.
Obama'da YPG'ye direkt silah planı
22 Eylül 2016 / 08:51 Güncelleme: 22 Eylül 2016 / 13:02

New York Times Gazetesi’nin haberine göre, söz konusu plan ABD Başkanı Barack Obama’nın Ulusal Güvenlik Kabinesi tarafından inceleniyor.

Gazete, planın değerlendirme aşamasında, en fazla endişe edilen hususun ise Türkiye’nin tepkisi olduğunu yazdı. Böyle bir kararın verilmesi halinde Washington-Ankara hattında gerilimin keskin bir şekilde yükselmesinden korkulduğu belirtildi.

Obama’nın Ulusal Güvenlik Kabinesi’ndeki danışmanlarına görevden ayrılmadan önce DAEŞ’e karşı savaşı hızlandırmak istediğini söylediği ve bunu sağlayacak opsiyonlar üzerinde çalışmaları için talimat verdiği kaydedildi.

YPG’yi silahlandırma planının da bu talimatla birlikte masaya geldiği söyleniyor. Obama’nın nihai hedefinin DAEŞ’i Suriye’deki sözde başkenti Rakka’dan çıkarmak olduğu vurgulanıyor.

ESAD SEVKİYATI KESTİ

Planın Savunma Bakanlığı tarafından getirildiği ve YPG’ye hafif silahların verilmesinin öngörüldüğü, ağır silahların ise kapsam dışı bırakıldığı belirtiliyor. Üzerinde çalışılmaya devam edilen planın Obama’nın onayına sunulup sunulmayacağı ise bilinmiyor.

Türkiye’nin Suriye konusunda attığı adımlarla Beşar Esad rejiminin YPG’ye silah yardımını kesmesinin de planın hazırlanmasında etkili olduğu belirtildi. Planı New York Times’a değerlendiren bir yetkili “Eğer bu plan uygulanırsa Türkiye ve ABD arasında çok ciddi bir krize yol açacaktır” dedi.

 

HABERTÜRK

 // Ömer
abd ( ısrail ) ve ab yi içişlerimize asla müdahale ettirmeden, hiç bir yerlerden icazet ve olur almadan Evrensel hukuk! ve insan hakları bilhassa savaş hukuku konusunu gözardı etmeden terör ve terörist gruplarına karşı yapılması gereken ne ise taviz vermeden mücadele edilmeli.dost ve müttefik düşmanına destek veriyorsa evirmeden-çevirmeden Türkçesi: O'da Benim Düşmanımdir....
22 Eylül 2016 19:04
 // Ömer
bu türden ileriye dönük stratejiik projelerde hamleler hedefe varıncaya dek hep geri planda fakat işin özünde ana kumanda merkezinde herşeye hakim konumda sevk ve idare ederler.şayet iş kötüye gittiğinde ise üç maymunu oynama ya bahane..sn.Duman YPG/HPG/PKK yı arkasındaki "müttefiklerimizi özellikle ısraili”görmeden mevcut kapasite ile bakmak zaten başlı başına bir ahmaklık ve felaket olur.Selogüllerin sn.Barzani'ye gitmesi konusunu(ismi üzerinden isyan) daha önce ifade etmeye çalışmışt...
22 Eylül 2016 18:50
Bizden görünseler bile Hain hep Haindir...
 // Ömer
New York Times Gazetesi’nin haberine göre... deyip habertürk, hürriyet veya Reza Zerrab üzerinden tıpkı 'Kimse Yokmu' adlı terör örgütüne ait paravan derneğe zemin hazılrama için 'Deniz Feneri'ne, iktidara saldırma için kiralanan masson alman savcıları hergün haber yapma gayretindeki hürriyet ve yavruları ile birlikte New York G.Bölge B.savcısı Preet Bharara yı göklere çıkarma gayretindeki massoncuk şebelek T.Tanış veriyorsa ben bu işte yine bir şeytanlık var derim ...
22 Eylül 2016 Perşembe 16:47
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler