YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama'da alkış alan davranış!
Obama'da alkış alan davranış!
08 Mayıs 2014 23:00
Michelle Obama Nijerya'da kaçırılan kız öğrenciler için, 'Kızlarımızı geri getirin" kampanyasına katıldı...

Nijerya'da bir ortaokuldan geçen ay kaçırılan kız öğrencilerin serbest bırakılması için küresel çapta sürdürülen "Kızlarımızı geri getirin" kampanyasına destek büyüyor.  

Nijeryalı avukat İbrahim Abdullahi'nin Twitter hesabından ilk kez 23 Nisan'da gönderdiği "Kızlarımızı geri getirin" mesajı hızla yayılarak küresel çapta bir slogana dönüştü.

Sosyal paylaşım ağı Twitter üzerinden yürütülen #BringBackOurGirls (Kızlarımızı geri getirin) kampanyasına destek veren tanınmış isimlere, ABD Başkanı Barack Obama'nın eşi Michelle Obama ve Pakistanlı kadın hakları savunucusu Malala Yusufzay da katıldı.

Michelle Obama, Twitter hesabından verdiği  "Dualarımız kayıp Nijeryalı kızlar ve onların aileleriyle" mesajına, üzerinde "#BringBackOurGirls" yazılı kartonu tutarken çektirdiği fotoğrafını da ekledi.

Kız çocukların eğitim hakkı için mücadele eden ve Ekim 2012'de 15 yaşındayken Taliban saldırısına uğradıktan sonra dünya çapında tanınan Malala da benzer bir fotoğrafla kampanyaya katıldı.

Kaçırılan kızların kaderlerine terk edilmesinin önüne geçilmesini amaçlayan ve Nijeryalı yetkilileri duruma acilen müdahaleye çağıran kampanyaya katılanlar arasında Angelina Jolie, Hilary Clinton ve Amy Poehler de yer aldı.

Tüm insanlara, "hükümetlerini konuyla ilgili yardıma çağırmaları, arkadaşlarını kampanyaya katılmaya teşvik etmeleri ve yaşadıkları bölgelerde protesto gösterisi düzenlemeleri" çağrısında bulunulan kampanya Twitter ve Facebook üzerinden de on binlerce kullanıcının desteğini topladı.

Nijeryalıların, kızların serbest bırakılmasında etkin rol oynanması talebiyle 30 Nisan'da Abujaki parlamento binasına yaptığı yürüyüşün ardından dünyanın diğer kentlerinde de benzer gösteriler düzenlendi.

Silahlı kişiler 16 Nisan'da Borno eyaletindeki Chibok köyünde bir ortaokula baskın düzenleyerek 200'ün üzerinde kız öğrenciyi kaçırmış ve kızları kurtarma çalışmalarına ABD, İngiltere, Fransa ve Çin de gönderdikleri uzmanlarla destek vermişti.

Saldırıyı Boko Haram örgütü üstlenirken, Nijerya emniyeti kızların bulunmasına katkı sağlayabilecek güvenilir istihbaratı kendileriyle paylaşanlara para ödülü vadetmişti.

ABD’de bulunan bazı Müslüman sivil toplum kuruluşlarından destek

ABD’de bulunan bazı Müslüman sivil toplum kuruluşları, Nijerya’da geçen ay ortasında Boko Haram militanları tarafından kaçırılan öğrencilerin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) ile Müslüman Halkla İlişkiler Konseyi'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda ABD’deki Müslüman sivil toplum kuruluşları, Ulusal Basın Kulübü’nde basın toplantısı düzenlendi. ABD medyasının da yoğun ilgi gösteridiği toplantıda, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri yaptıkları konuşmalarda, Boko Haram örgütünün giriştiği eylemlere dini anlam yüklemelerini kınayarak, hiçbir dinin masum kız çocuklarının kaçırılmasına müsaade etmeyeceği vurgulandı. Temsilciler ayrıca Boko Haram’ın yaptıklarının Müslümanlıkla yakından uzaktan alakası olmadığına dikkati çekti.

ABD’deki Müslümanların haklarını savunan en büyük sivil toplum kuruluşlarının başında gelen Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) temsilcisi Zainab Chaudry, Boko Haram’ın korkunç bir kült olduğunu belirterek, örgütün her ne kadar İslam’ı savunur görünse de yaptığı eylemlerin herkes tarafından bilindiğini, ancak bu eylemlerin hiçbir inançla bağdaşmayacağının açık olduğunu söyledi. Chaudry, “Bir Müslüman kadın ve insan olarak, bu kızların katlanmaya zorlandıkları koşullardan dehşete kapıldım, huzursuz oldum ve tiksindim. Çünkü onların tüm isteği eğitim görmekti. Kaybedecek vakit yok. Esir tutulan tüm kız öğrencilerin bir an önce yerlerinin tespit edilmesi için tüm imkanların kullanılmasını ve bir an önce sevdiklerine güvenli bir şekilde kavuşturulması çağrısında bulunuyorum” diye konuştu.

 "Boko Haram'ın eylemleri tüm inançlara karşı"

Müslüman Halkla İlişkiler Konseyi yöneticisi Hoda Elshishtawy de eğitimin terörle mücadele en etkin unsurlardan biri olduğuna dikkati çekti. Nijerya’nın Borno eyaletinin Chibok kentindeki okulda 14 Nisan’da Boko Haram örgütü tarafından kaçırılan kız öğrencilerin tek amaçlarının da eğitim olduğunu belirten Elshishtawy, “Herhangi bir dine inanan tüm insanların,  kızların kaçırılması fikrini asla kabul etmeyeceklerini, bunu reddedeceklerini biliyoruz. Boko Haram’ın yaptığı eylemler tüm inançlara, mantığa ve insanlığa karşı. Onların şer eylemlerini haklı göstermek için İslam’ı çarpıtma girişimleri çok çirkin. Dualarımız kayıp kızlar ve onların aileleriyle. Şimdi kızlarımızı geri getirme zamanı” ifadesini kullandı.

Konuşmalarda ayrıca Nijerya’nın bu tür problemleri yaşamasında, başarısız olmasında İslam’ın bir faktör olmadığı, asıl Nijerya hükümetinin halkının sorunlarını çözmede başarısız olduğu kaydedildi.

080520142055572661999_2.jpg

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler