YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama'a, Erdoğan'ın söylediğine geldi
ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD'le mücadelede yeni bir Suriye stratejisi gözden geçirdiği belirtiliyor. CNN'in haberine göre Obama, IŞİD'in Esed bertaraf edilmeden yenilmeyeceğine kanaat getirdi
Obama'a, Erdoğan'ın söylediğine geldi
13 Kasım 2014 / 13:21 Güncelleme: 13 Kasım 2014 / 13:31

ABD Başkanı Barack Obama'nın Suriye'de Beşşar Esed devrilmeden IŞİD'in yenilgiye uğratılmayacağı sonucuna vardığı ileri sürüldü.

Amerikan televizyon kanalı CNN, haberini adını vermek istemeyen üst düzey yetkililere dayandırdı.

Obama yönetiminin IŞİD'i önce Irak'ta yenilgiye uğratma ardından Suriye'ye yönelme stratejisini gözden geçirmeye hazırlandığı belirtildi.

Obama'dan çok kritik Esed kararı

Bu amaçla Obama'nın ulusal güvenlik ekibinin geçen hafta dört kez toplandığı ifade edildi. ABD Başkanı Obama'nın Beşşar Esed iktidardan ayrılmadan IŞİD militanlarını yenmenin mümkün olmadığı görüşüne vardığı söylendi.

Amerikan televizyonuna göre Obama yönetimi, Türkiye'nin talep ettiği gibi Suriye'de uçuşa yasak bölge oluşturulmasını da gözden geçiriyor. Muhaliflerin eğitimi konusundaysa sıkıntılar yaşandığı belirtildi.

Pentagon sözcüsü, eğitim sürecine hala geçilmediğini, Suudi Arabistan ile Türkiye'yle lojistik konularda müzakarelerin devam ettiğini söyledi.

07:29
 // mustafa
esed de memur, işid de memur, gavurun oğlu kurduruyor. olan zavallilara oluyor....
14 Kasım 2014 07:29
Baas rejiminin yok olması demek. ..!!!
 // Muhafız
Beşar Esad ve Baas rejiminin devrildiği takdirde, IŞİD militanları Suriye'den ve Irak'tan çıkmak zorunda kalacaktır. Rusya'nın Akdeniz'deki en büyük üssü olan Labzeki limanını kaybetmesiyle Rusya'nın Akdeniz'deki varlığı sona erecektir. Rusya'nın Akdeniz'deki varlığı sona ermesiyle Karadeniz'deki Sivastapol limanındaki Rus Donanmasının varlığı ve Karadeniz filosunun değeri ve önemi azalacaktır. Suriye'deki pkk nın kolu olan PYD nin varlığı sona erer,pkk nında silahları bırakmak zorunda...
13 Kasım 2014 Perşembe 23:00
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler