YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama7dan tsunamu uyarısı
ABD Başkanı Barck Obama, Şili’de meydana gelen depremin ardından tsunami uyarılarını dikkate almaları konusunda Amerikalıları uyardı.
Obama7dan tsunamu uyarısı
27 Şubat 2010 / 22:26 Güncelleme: 27 Şubat 2010 / 22:26

Şili’deki 8.8 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından tsunami dalgalarının Amerika sahillerine ulaşması beklenirken, ABD Başkanı Barack Obama, Havai, Amerikan Samoası ve Guam’da yaşayan halktan yetkililerinin talimatlarına uymalarını istedi. Obama ayrıca Amerika’nın batı sahillerinde yaşayan halkın da tehlikeli dalgalara karşı hazırlıklı olmalarını istedi.
 

ABD Başkanı Obama, Şili hükümetinin yardım talep etmesi durumunda ABD’nin yardım ve kurtarma ekiplerinin Şili’ye gönderileceğini de belirtti. Obama, “İlk belirlemelere göre Şili’de yüzlerce insanın hayatını kaybetti ve hasar ağır oldu. Amerika halkı adına ben ve eşim Michelle, Şili halkına en derin taziyelerimizi bildiririz” dedi.

ÖLÜ SAYISI EN AZ 147
Öte yandan Şili’deki depremde ölü sayısının en az 147 olduğu açıklandı. Depremin ardından oluşan tsunami dalgaları Şili’nin 643 kilometre açıklarındaki Juan Fernandez adasını vururken, adanın valisi Ivan De La Maza dev dalgalar sonucu 3 kişinin hayatını kaybettiği ve 10 kişinin de kayıp olduğunu açıkladı. Tsunami dalgalarının ise TSİ 23:19’da Havai’ye ulaşması bekleniyor. Georgia Tech jeoloji profesörü Kurt Frankel ise tsunamilerinin saatte 650-800 kilometre mesafe alabileceklerini açıklarken bunun bir jet uçağının hızına eşit olduğu bildirildi.

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler