YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama, Yemen Cumhurbaşkanı Hadi ile görüştü
Obama, Yemen Cumhurbaşkanı Hadi ile görüştü
18 Ekim 2014 01:43
ABD Başkanı Barack Obama, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbi Mansur Hadi ile telefonda görüştü.

Beyaz Saray’ın açıklamasına göre, Obama, ABD’nin, Yemen’in siyasi dönüşümü ve ekonomik reform sürecinde Hadi hükümetine ve Yemen halkına güçlü desteğini tekrar teyit etti. Obama ve Hadi görüşmede, ülkenin barışçıl dönüşümünü tehlikeye sokan şiddet olaylarına ilişkin Yemen hükümetinin ve halkının çabalarını ele alırken, Obama, Hadi’nin yeni bir anayasa tasarlaması, seçmen kaydı oluşturulması ve seçimlerin yapılması dahil ülkenin siyasi ve ekonomik reformlar sürecindeki liderliğinin önemine değindi.

Obama, Hadi’yi, 21 Eylül'de Husiler ve önde gelen siyasi partiler arasında imzalanan Barış ve Ulusal Ortaklık Anlaşması kapsamında yeni bir başbakan adayı göstermesinden dolayı tebrik etti. Obama ayrıca, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) girişiminin önerilerinin de uygulanması noktasında Hadi’ye desteğini aktardı.

Obama, şiddeti yatıştırmak için tüm tarafların bir araya gelmesi gerektiğini belirtirken, ayrıca Arap Yarımadası El Kaidesi (AQAP) kaynaklı tehditle mücadelede ikili ortaklığa dönük taahhütlerini yineledi.

 

AA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler