YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama ve Putin takası izliyor
Başbakan Erdoğan, İran'ın nükleer takası konusunda Brezilya ile yürüttükleri diplomatik girişimin ABD ve Rusya başta olmak üzere tüm dünyadan takdir edildiğini belirterek, "Dünya barışına bir nebze katkıda bulunursak mutluluk duyarız" dedi.
Obama ve Putin takası izliyor
21 Mayıs 2010 / 08:39 Güncelleme: 21 Mayıs 2010 / 08:40

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, önceki akşam ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmelerinde İran konusunu uzun uzadıya ele aldıklarını söyledi. Erdoğan, İran ile yapılan protokolün 'diplomatik zafer' olduğunu belirterek, "Çok zorlu bir süreçten geçtik. Brezilya Devlet Başkanı Lula da emeğini ortaya koydu. İran, Uluslararası Atom Enerjsi Kurumu'na üye olmakla birlikte NPT şartlarını kabul ettiğini te'yit ediyor. Barışçıl amaçla uranyum zenginleştirme hakkı da te'yit ediliyor" dedi. Erdoğan, 24 Mayıs'a kadar İran'ın UAEK'ya göndereceği mektubun içeriğiyle ilgili ise, "Obama mektubu merak ediyor. Putin'i biraz daha rahat gördüm. Her ikisi de Türkiye ve Brezilya'nın çabalarını takdir etti. Viyana Grubu'nun desteğini almadan sağlıklı gelecek tesis edemeyiz. Metni bölge ve ilgili ülkelere göndereceğiz. İngiltere, Almanya, Çin, Fransa ile de görüşeceğiz. Dünya barışına bir nebze katkımız olursa mutlu oluruz" diye konuştu.

 

Liderlere Kosova'yı TANIYIN TELEFONU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kosova Başbakanı Haşim Thaçi'yi konuk etti. Başbakan, Thaçi'nin ziyareti sırasında bazı ülkeleri bizzat telefonla arayarak Kosova'nın tanınması için telefon diplomasisinde bulundu. Erdoğan, Thaçi'nin de yanında olduğu sırada Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Katar Emiri El Tani ve Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile görüştü. Libya ile de görüşen Erdoğan, Suriye ve Yunanistan'ın Kosova Başbakanı'nı ülkelerine davet ettiğini belirtti. Erdoğan, Kosova'ya en kısa sürede bir gezi düzenlemeyi de planladığını belirtti. Erdoğan İKÖ'ye bağlı ülkelerin de Kosova konusunda daha ileride olmasını istedi.(Yeni Şafak)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler