YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama ve Netanyahu buzları eritti
Obama ve Netanyahu buzları eritti
07 Temmuz 2010 00:09
ABD Başkanı Barack Obama ile İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun, bugün Washington'da gerçekleştirdikleri görüşmeden iki ülke ilişkilerine dair sıcak mesajlar çıktı.

ABD ile İsrail arasında sıkıntılı bir dönemin ardından yapılan bu ilk görüşmede liderler iki ülkenin birbiri için önemi ve birbirlerine duydukları güvenle ilgili mesajlar verdi.

Birkaç ay önce yapılan görüşmede basına görüntü vermeyen iki lider, bu kez 90 dakika süren görüşmenin ardından gazetecilerin karşısına birlikte geçerek el sıkıştı ve aralarındaki buzların eridiği mesajını verdi.

Obama, "ABD, İsrail güvenliğini sağlamaya kararlıdır... Aramızdaki özel ilişkiye bağlıyız. Ve bu ilişkiyi yeniden ayağa kaldırmak için sadece sözlerle değil ne gerekiyorsa yapmaya hazırız" dedi.

Obama, ABD-İsrail arasındaki bağın "koparılamaz" olduğunu söyledi. ABD Başkanı ayrıca, İsrail'in Gazze'ye üç yıldır uyguladığı hafifletmeye yönelik kararını "gerçek bir ilerleme" olarak nitelendirerek, Netanyahu'ya övgüler yağdırdı.

Obama ayrıca İsrail'in Filistinlilerle barış yapmayı istediğine dikkat çekerek, Aralık 2008'den bu yana gerçekleştirilemeyen doğrudan barış görüşmelerini yeniden başlatmak konusunda ciddi olduğunu söyledi.

Netanyahu da Filistinlilerle barış sağlamaya "kararlı olduğunu" ve ABD-İsrail ilişkilerinde sorunlar yaşandığı yönündeki haberleri ise "tamamen yanlış" olarak nitelendirdi.

KRİTİK ZİRVE
Washington'daki Obama-Netanyahu zirvesi oldukça önem taşıyordu. ABD, İsrail ile Filistin arasında doğrudan görüşmeleri başlatmaya hazırlandığı bir dönemde Tel Aviv'in Kudüs'te yeni yerleşim kurma kararına tepki göstermişti.

Bu, iki ülke ilişkilerinde sıkıntı yaratan ilk olay olmuştu. Bunun ardından İsrail'in Mavi Marmara gemisine düzenlediği baskında 8'i Türk 9 kişinin hayatını kaybetmesi ABD'yi zora sokmuştu.

ABD, Ortadoğu'daki iki kilit müttefiki olan Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin gerilimle bir süreçten geçmesi ve hatta diplomatik ilişkilerin kesilmesi söylemlerinden rahatsızlık duyuyor.

Obama ile Netanyahu arasında yapılan bir önceki görüşmede iki liderin birlikte fotoğraf çektirmemesi ve görüşmeden sonra açıklama yapmaması, ABD'nin İsrail'e tepkisinin ilk somut göstergesi olarak algılanmıştı.

PROTESTOLAR DÜZENLENDİ
Bu kritik görüşme, Beyaz Saray'daki Oval Ofis'te TSİ 19.30 sularında başladı.

İki liderin görüşmesi sırasında Beyaz Saray'ın karşısında bulunan Lafayette Parkı'nda toplanan kalabalık Netanyahu'yu protesto etti.

Gazze'ye yönelik ambargoyu protesto eden kalabalık, "Yardım yok, ablukayı kaldırın" şeklinde slogan attı.

OBAMA İSRAİLİ KORUYACAKMIŞ !
 // BATUHAN
Zamanında fıstıkçı Carter'da yahudilere kafa tutmuş ekonomisi çökünce varıp ayaklarını öpmüştü şimdi obamada para babası yahudilere aynısını yapıyor. Arkasında abd olan yahudilerde abd ve kendi menfaatlerinin teminine devam ediyor. Şaşırmadım Obama gerçek yüzünü göstermiş oldu. Türkiyemizin iktidarımızın Allah yardımcısı olsun çok dikkatli gitmesi vatandaşın hükümete sahip çıkması lazım fotoğraf ortada muhalefette kalleşlik yapıyor yazık oluy...
07 Temmuz 2010 10:25
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler