YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama ve Clinton cenazede 'Kipa' taktı
Obama ve Clinton cenazede 'Kipa' taktı
30 Eylül 2016 11:50
İsrail Eski Cumhurbaşkanı Şimon Peres çok sayıda dünya liderinin katıldığı törenle bugün toprağa veriliyor.

Geçirdiği felcin ardından önceki gün 93 yaşında vefat eden İsrail Eski Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in cenaze töreni dünya liderlerinin buluşmasına sahne oluyor..

KİPA TAKTILAR

Törene katılanlardan Barack Obama, Boris Johnson ve çok sayıda lider başlarına Kipa takarak törende yerlerini aldı.

Kipa; Musevi erkeklerinin, dua esnasında, sinagogda ve dışarıda başlarını örtmekte kullandıkları, küçük takke.

1_8468_2.jpg

OBAMA, CLİNTON, MAHMUT ABBAS

Törene ABD Başkanı Barack Obama, ABD eski başkanı Bill Clinton, eski dışişleri bakanı ve başkan adayı Hillary Clinton, Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ve Filistin Özerk Yönetimi lideri Mahmut Abbas'ta katılıyor.

PERES AİLESİ MAHMUT ABBAS'I DAVET ETTİ

Haaretz gazetesi, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun Mahmut Abbas'ın törene katılmak için yaptığı resmi başvuruyu onayladığını yazdı.

İsrail televizyonu Peres ailesinin Mahmut Abbas'ı kişisel olarak cenaze törenine davet ettiğini duyurmuştu. Mahmut Abbas 2010 yılı eylül ayından bu yana ilk kez İsrail'i ziyaret etmiş olacak.

BAN Kİ MOON DA BEKLENİYOR

Şimon Peres'in cenaze törenine katılması beklenen diğer önemli isimlerse BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Papa Françesko'yu temsilen Vatikan'ın İsrail Büyükelçisi, Başpiskopos Antonio Franco.

Nobel Barış Ödülü sahibi Şimon Peres düzenlenecek törenin ardından Herzlberg Ulusal Mezarlığı'na, 1995 yılında öldürülen Başbakan İtzak Rabin'ın mezarının yanına defnedilecek.

İSRAİL POLİSİNDEN YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

İsrail polisi cenaze töreni nedeniyle güvenlik önlemlerini had safhaya çıkardı. Parlamento binası ile mezarlık arasındaki çok sayıda cadde cuma günü trafiğe kapatılıyor. Yetkililer geçici olarak havaalanı ile Kudüs arasındaki otobanın da kapatılacağını duyurdu.

7 BİN POLİS

Törende güvenliği 7 bin polis, sınır polisi ve gönüllü güvenlik görevlisi sağlayacak. İsrailli yetkililer cenaze töreni nedeniyle 60 özel uçağın ülkeye iniş yapmasının ve törene toplam 95 bin kişinin katılmasının beklendiğini açıkladı.

4_6936.jpg

PERES İÇİN TÖREN

İsrail Eski Cumhurbaşkanı Şimon Peres için dün Kudüs'te İsrail Parlamentosu (Knesset) önünde bir tören düzenlendi. İsrail bayrağına sarılı tabutu bina önünde katafalka konuldu. İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Nivlin ile Başbakan Benyamin Netanyahu katafalka çelenk bıraktı. Törene on binlerce İsrailli de katıldı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler