YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama, üç ülkeyi kapsayan seyahati için ABD’den ayrıldı
Obama, üç ülkeyi kapsayan seyahati için ABD’den ayrıldı
20 Nisan 2016 06:12
Suudi Arabistan'da ABD-KİK Zirvesi'ne katılacak ABD Başkanı Obama, ardından İngiltere ve Almanya'da temaslarda bulunacak

ABD Başkanı Barack Obama, Suudi Arabistan, Birleşik Krallık ve Almanya’yı kapsayan altı günlük deniz aşırı seyahati için başkent Washington’dan ayrıldı. 

Obama’nın, seyahatinin ilk durağı Suudi Arabistan’a bugün ulaşması bekleniyor. 

Başkent Riyad’da perşembe günü yapılacak ABD-Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Zirvesi’ne katılacak Obama, zirve öncesinde yarın Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’le bir araya gelecek.

ABD-KİK Zirvesi’nde, terör örgütü DAEŞ’le mücadele kapsamında oluşturulan uluslararası koalisyonun Suriye ve Irak’ta örgüte yönelik baskıyı artıracak ilave adımlarının yanı sıra Suriye’deki iç savaşın, Yemen konusunun ve İran’ın bölgede istikrarsızlaştırıcı adımlarının ele alınması bekleniyor. 

Obama, Suudi Arabistan’ın ardından Birleşik Krallık’a geçecek. 

İngiltere’de 22 Nisan’da Kraliçe Elizabeth’le tarihi Windsor Şatosu’nda öğle yemeğinde bir araya gelecek Obama, Başbakan David Cameron ile de ikili görüşme yapacak. 

Obama, ziyaretinin son durağı Almanya’da ise dünyanın en önemli teknolojik etkinliklerinden biri durumundaki Hannover Messe’ye katılacak. Obama, ayrıca Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ikili görüşme gerçekleştirecek.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler