YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama: Türkiye'nin müdahil olması lazım
ABD Başkanı Barack Obama, IŞİD'le mücadele stratejilerini çarşamba günü kamuoyuna açıklayacağını bildirdi. Obama, bu noktada Türkiye, Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Ürdün gibi ülkelerin adım atmalarına ihtiyaç olduğunu belirtti.
Obama: Türkiye'nin müdahil olması lazım
07 Eylül 2014 / 22:20 Güncelleme: 07 Eylül 2014 / 22:41

Amerikan NBC televizyonuna röportaj veren Obama, IŞİD ile mücadelede son dönemde ABD'nin attığı adımlardan bahsederek "Bir sonraki aşamanın ise bazı atak stratejilerine başlamak" olduğunu kaydetti. Obama, bu noktada salı günü Kongre liderleriyle bir araya geleceğini, çarşamba günü de IŞİD ile mücadele stratejisini açıklayacağını söyledi.

Ancak stratejinin bölgeye ABD askerinin gönderilmesini içermediğini vurgulayan ve bu yöndeki fikirleri "büyük bir hata" olarak değerlendiren Obama, şunları kaydetti:

"Sadece yardım edeceğiz"

"Bu, Irak savaşına eşdeğer bir durum değil. Bu, son 6-7 yıldır düzenli olarak yürüttüğümüz terörle mücadele kampanyasına benzer bir yaklaşım olacak. Amerika'nın liderliği sayesinde, bu konuda geniş tabanlı uluslararası ve bölgesel koalisyon kuracağımıza inanıyorum. Bölgeye 100 bin Amerikan askeri göndermek gibi bir arayışımız yok. Sahadaki Irak ve Kürt askerlerini desteklemek için hava saldırıları düzenleyen uluslararası bir girişimin parçası olacağız. Iraklıların bir plan oluşturmasına yardım edeceğiz ki IŞİD'ın ele geçirdiği yerleri tekrar kazanmaya başlasınlar."

"IŞİD tamamen bitirilecek"

IŞİD ile mücadele stratejinin askeri yönün yanı sıra ekonomik ve siyasi unsurları da içereceğini anlatan Obama, gelecek aylarda IŞİD'ın ilerlemesinin sadece durdurulmayacağını, aynı zamanda sistematik biçimde kapasitesinin düşürüleceğini ve sonunda da tamamen mağlup edileceğini belirtti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler