YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama: Türkiye sınırından püskürtüldü
Obama: Türkiye sınırından püskürtüldü
15 Aralık 2015 07:50
ABD Başkanı Barack Obama, DAEŞ militanlarının Türkiye sınırının büyük bölümünden püskürtüldüğünü ve ile çalıştıklarını söyledi.

Obama’nın, ABD Savunma Bakanlığı’nda (Pentagon), yanında Başkan Yardımcısı Joe Biden, Savunma Bakanı Ash Carter ve öteki kurmayları varken yaptığı açıklamaya, Dışişleri Bakanı John Kerry de video konferansı aracılığı ile katıldı.

Muhalefette bulunan Cumhuriyetçi Parti’den, DAEŞ ile mücadele yöntemleri ve başarı sağlanamaması konusunda sert eleştirilerin hedefi olan Başkan Obama, terör örgütü DAEŞ’e karşı verilen savaşta ilerleme sağlandığını ancak bunun daha da hızlanması gerektiğini belirtti. ABD’nin önderlik ettiği uluslararası koalisyonun parçası olarak Fransa, İngiltere, Almanya, Avustralya ve İtalya'nın DAEŞ’e karşı savaşta, öncekine göre daha çok destek verdiğini söyledi.

Başka ülkelerin de desteklerini artırmaları gerektiğini anlatan Obama “Bu yüzden Savunma Bakanı Carter’dan Ortadoğu’ya gitmesini ve koalisyon ortaklarımızla bu savaşa daha çok askeri katkı sağlamaları için çalışmasını istedim. Kendisi, bu basın toplantısından hemen sonra yola çıkacak” diye konuştu.

DAEŞ SİVİL HALKI KALKAN OLARAK KULLANIYOR

Obama, Paris ve ABD’nin California eyaletine bağlı San Bernardino kentindeki saldırıların ardından DAEŞ’e karşı hava saldırılarını artırdıklarını ve bugüne kadar 9 bin saldırı düzenlendiğini belirtti. Obama, en çok hava saldırısının son bir ayda yapıldığını ancak örgüt üyelerinin sivil halkın arasına saklandığını söyledi. Obama, sahadaki güçlerin de örgütle mücadeleyi sürdürdüğünü, ayrıca örgütün birçok liderinin de son aylarda öldürüldüğünü belirtti.

Obama, “DAEŞ liderleri saklanamayacak. Onlara mesajımız da çok açık. Bir sonraki siz olacaksınız” dedi.

Örgütün son dönemde toprak kaybettiğini ve yaz boyunca ne Suriye’de ne de Irak'ta hiç bir başarılı saldırıya girişemediğini belirten Obama Suriye'de DAEŞ ile mücadele eden Kürt, Arap, Hristiyan, Türkmen yerel güçlerin de son derece başarılı olduklarını dile getirdi. Obama, bu güçlerin yardımıyla, DAEŞ militanlarının Türkiye sınırının büyük bölümünden püskürtüldüğünü, sınırın geri kalanının tamamen kapatılması için Türkiye ile çalıştıklarını söyledi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler