YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama: Türkiye olağanüstü ağır yüke katlanıyor
ABD Başkanı Barack Obama, katıldığı bir davetteki konuşmasında, insani yardımlar konusunda, Türkiye, Ürdün ve Lübnan'ın ağır yüke katlandığını belirtti.
Obama: Türkiye olağanüstü ağır yüke katlanıyor
15 Ekim 2014 / 06:15 Güncelleme: 15 Ekim 2014 / 06:04

ABD Başkanı Barack Obama, "IŞİD'den etkilenen tüm insanlara insani yardım ulaştırmayı sürdüreceğiz. Burada 3 ülke söz konusu: Ürdün, Lübnan ve Türkiye. Bunlar sadece son birkaç ayda değil, birkaç yıldan bu yana Suriye’deki sivil savaşın sonucunda yerinden olan insanların olağanüstü ağır yüküne katlanıyorlar” dedi.

Başkan Obama, Washington’a davet edilen 21 koalisyon ülkesinin genelkurmay başkanları ve askeri liderlerine seslendi. Washington’daki askeri liderleri toplantısında temsil edilenler ile birlikte 60 kadar ülkenin IŞİD’e karşı oluşturulan koalisyona destek verdiğini ifade eden Obama, bunların arasında Irak, Türkiye, Arap ülkeleri, NATO’daki müttefikler ve dünya genelinden bazı ülkelerin yer aldığını kaydetti. IŞİD’e karşı başlatılan mücadelenin kısa sürede sonuçlanamayacağını ve uzun vadeli olacağını söyleyen Obama, “Bu, IŞİD’e karşı dünya ülkelerinin dahil olduğu bir operasyon” dedi.

"Önemli başarılar elde ettik"

Şu ana kadar IŞİD'e karşı önemli başarılar elde ettiklerini kaydeden Obama, bunları ‘Erbil’de IŞİD’in ilerlemesinin engellenmesi, Sincar Dağları'ndaki sivillerin katliamdan kurtarılması, Musul Barajı’nın geri alınması, Irak ve Suriye dolaylarındaki IŞİD hedef ve savaşçılarının yok edilmesi’ şeklinde sıralandırdı.

Son zamanlarda Irak’ın Ambar bölgesinde gerçekleşen çatışmalara odaklandıklarını dile getiren Obama, “Kobani'deki durumdan dolayı derin endişe duyuyoruz” dedi. Kobani saldırılarının Suriye ve Irak’taki IŞİD tehdidinin ciddiyetini gösterdiğini belirten Obama, “İki bölgede de koalisyonun hava saldırıları sürecek” şeklinde konuştu.

"Uzun çabalar ile bu koalisyon kuruldu"

IŞİD’e karşı başlatılan mücadelenin kısa sürede sonuca ulaşamayacağını ve uzun vadeli olacağını kaydeden Obama, “Koalisyonumuz uzun dönemli çabalar üzerine bir araya geldi. Ülkelerimiz IŞİD’in Irak ve Suriye halkı için ciddi bir tehdit oluşturduğu konusunda hem fikir” dedi. IŞİD için savaşan çok sayıda yabancı militan olduğuna dikkat çeken Obama, IŞİD’in bu yüzden sadece Ortadoğu değil ABD, Avrupa ve hatta terörist bağlantılarının bulunduğu Avustralya için dahi tehdit niteliği taşıdığını dile getirdi.

Konuşmasında Ebola salgınına da değinen Obama, en çok etkilenen Liberya, Sierra Leone ve Gine’ye tıbbi ekipman ve çalışabilecek personellerin daha kolay ulaşmasını sağlamak amacıyla bölgeye ABD askerilerini gönderdiklerini ama dünya ülkelerinin bu konuda yeterli adım atmadıklarını kaydetti. Obama, “Bazı ülkeler kapasiteleri olmasına rağmen henüz bir girişimde bulunmadı” siteminde bulundu.

 

CİHAN

o zaman..
 // atiker
türkiyenin yükü ağırsa her açıdan abd olarak paylaşın ama yalandan olsun diye açıklama yüzümüze gülme numaraları sen aslansın türkiye söz konusu israil veya mısırlı katil sisi olsaydı milyar dolarları akıtırdınız....
15 Ekim 2014 Çarşamba 13:06
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler