YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama, Suudi Arabistan Kralı Selman ile görüştü
Obama, Suudi Arabistan Kralı Selman ile görüştü
27 Ekim 2015 23:09
ABD Başkanı Barack Obama, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud ile Orta Doğu’daki gelişmeleri ele alan telefon görüşmesi yaptı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, Obama, Kral Selman ile görüşmesinde, kralın eylül ayında başkent Washington’a yaptığı ziyaret sonrasında Orta Doğu’da yaşanan gelişmeleri konuştu.

Terör örgütü DAEŞ’ten kaynaklanan ortak tehditle mücadelede yakından işbirliğine ihtiyaç bulunduğuna işaret eden iki lider, Suriye’de siyasi geçiş için şartların oluşturulmasının gerekliliğini de ifade etti. İki lider, bu doğrultuda, Suriyeli ılımlı muhaliflere yönelik desteğin artırılmasının yanı sıra Avusturya’nın başkenti Viyana’da geçtiğimiz hafta Türkiye, ABD, Rusya ve Suudi Arabistan arasında yapılan Suriye’nin geleceğine ilişkin toplantıdaki yapıcı görüşmelerin geliştirilmesinde işbirliğine gidilmesi taahhüdünde bulundu.

Yemen meselesinde ise ülkedeki çatışmaları sona erdirmeyi amaçlayan Birleşmiş Milletler gözetimindeki diyalog görüşmelerinin ikinci turunu gerçekleştirmek için Yemen’deki tarafların taahhütte bulunmalarını memnuniyetle karşılayan Obama ve Kral Selman, ülkede çatışmalardan etkilenenlere insani yardımların, yakıtların ve ticari malzemelerin acilen ulaştırılması gerektiğinde mutabık kaldı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler