YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama Suriye’ye daha fazla asker göndermeye açık
Obama Suriye’ye daha fazla asker göndermeye açık
27 Nisan 2016 05:41
Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, ABD Başkanı Obama’nın DAEŞ ile mücadele kapsamında Suriye’ye gelecekte de asker yollamayı göz önünde bulundurabileceğini belirtti

Beyaz Saray, DAEŞ ile mücadele kapsamında Suriye’ye gidecek ilave askerlerden istenilen sonucun alınması durumunda ABD Başkanı Barack Obama’nın gelecekte de bu ülkeye asker göndermeyi göz önünde bulundurabileceğini bildirdi. 

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında ABD yönetiminin Suriye'ye ilave 250 asker gönderme kararına ilişkin soruları yanıtladı. 

Aralarında özel kuvvetler birimlerinin de yer aldığı 250 Amerikalı askerin haricinde yakın dönemde daha fazla askerin örgütle mücadele çerçevesinde Suriye'ye gönderilmesi ihtimalinin söz konusu olup olmadığının yöneltilmesi üzerine Earnest, bunun şu an gidecek askerlerden alınacak verime bağlı olduğunu vurguladı. 

Earnest, “Eğer ilave askerlerden beklenen olumlu sonuçlar elde edilirse, o zaman bu (yeni asker gönderilmesi), Başkan Obama’nın göz önünde bulunduracağı bir şey olur” ifadesini kullandı. 

Böyle bir talebin Pentagon’dan geleceğini ve Obama’nın da bu talebi onaylayıp veya reddedebileceğini belirten Earnest, bir soru üzerine, DAEŞ ile savaş çerçevesinde ABD’nin asker göndereceği "coğrafi bir sınırlamanın" söz konusu olmadığına işaret etti. 

Earnest, terör örgütünün varlık gösterdiği her ülkenin birbirinden bağımsız bir şekilde değerlendirildiğine işaret ederek, başka ülkelere askerlerinin gönderilmesine ilişkin şu anda bir çalışmanın bulunmadığı bilgisini verdi. 

Başkan Obama, DAEŞ ile mücadele kapsamında ülkesinin özel kuvvetler birimlerini de içeren ilave 250 askerini Suriye’ye göndereceğini dün açıklamıştı. Earnest, bu askerlerin sahada operasyonlara öncülük etmeyeceğini, örgütle savaşan güçlere danışmanlık, yardım ve eğitim hizmeti sunacağını dile getirdi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler