YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama: Suriye Esad'dan farklı bir liderle geçiş sürecini geçirmeli
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, Birlemiş Milletler 70. Genel Kurul Toplantısında konuştu. Obama, konuşmasında Suriye'de Esad'ın kendi halkına varil bombası atan bir tiran olduğunu söyledi ve Esad'ın gitmesi gerektiğini vurguladı.
Obama: Suriye Esad'dan farklı bir liderle geçiş sürecini geçirmeli
28 Eylül 2015 / 17:35 Güncelleme: 28 Eylül 2015 / 18:05

"Küba bir gecede değişmeyecek ama değişiklikler sayesinde Küba halkının hak ettiği yaşamı onlara verebiliriz" diyen Obama sözlerine şöyle devam etti:

'ABD'YE ÖLÜM' DEMEK İRAN HALKINA DAHA ÇOK İŞ OLANAĞI SAĞLAMIYOR

Uluslararası standartları uygulamak tüm devletler için çok önemli. Senegal'den İran gibi bir ülke artık bu yoldan gidebilir. Aman İran hala şu günlerde çeşitli bölgelerde çatışmaları körüklüyor. İran halkının çok büyük bir tarihi var ve potansiyeli var. İran halkı 'ABD'ye ölüm' sloganı atarak daha çok iş imkanı açılmayacak ve daha çok standart sağlamayacak. Bu sistem tamamen çökerse harekete geçmemiz gerekecek. Birlikte hareket edersek daha güçlü oluruz. Sadece Irak'tan değil Libya'dan aldığımız dersleri de unutmamalıyız.

ABD TÜM ÜLKELERLE ÇALIŞMAYA HAZIR

ABD 50'den fazla ülkeyle bir araya gelerek yeni bir kapasite geliştirdi. Bu şekilde BM'nin güvenlik politikalarına katkı sağladı. Ancak bunu hep birlikte yapmalıyız. Uluslararası kapasitemiz en çok Suriye'de test edildi. Bir diktatör ülkesinde halkına mezalim uyguladığında bu sadece bir ülkenin iç güvenlik meselesi olmaktan çıkar. Aynı şekilde IŞİD gibi bir felaket kadınların kafasını kopardığında bu bir ülkenin iç meselesi olmaktan çıkar. IŞİD gibi bir felaketin hiçbir yerde barındıramayız. ABD Rusya ve İran dahil tüm ülkelerle çalışmaya hazırdır. Askeri önlemleri bir yere kadar, önemli olan bölgede siyasi çözümü sağlamak. Bizim işimiz bu aşırı hareketi reddetmek. El Kaide'yi benimsediğimiz gibi

Gerçeklik Esad'dan uzakta bir liderle geçiş süreci gerektirir. Ortadoğu'da yaşananlara çözümün kolay bir cevabı yok.

 // Rasim DUMAN
Obama efendi hic kendini yorma, İSİD'i kurgulayip silahlandirip sahaya surenin de, Esed'i koruyup kollayanin da ABD-İNGİLTERE- İSRAİL ittifakinin oldugunu, feraset ve basiret sahibi herkes goruyor ve biliyor....
28 Eylül 2015 19:29
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler