YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama Sisi'ye ambargoyu kaldırdı
Obama Sisi'ye ambargoyu kaldırdı
01 Nisan 2015 15:02
ABD, Mısır'da 2013'te askeri yönetimin göreve gelmesiyle askıya aldığı askeri yardımlara yeniden başlıyor. 1.3 milyar dolar değerindeki askeri yardım F-16 savaş uçağı, Harpoon füzeleri ve tanklardan oluşuyor.

ABD Başkanı Barack Obama, 2013'te ABDulfettah Es Sisi'nin darbe yapması sonrasında Mısır'a olan askeri yardımı durdurmuştu.

Mısır'ın Yemen ve Libya'da askeri operasyonlarda yer alması sonrası Obama yönetimi, Kahire'ye askeri yardımı yeniden gözden geçirdi. Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es Sisi'yi dün telefonla arayan ABD Başkanı Barack Obama 1.3 milyar dolarlık askeri yardımı serbest bıraktığını söyledi.

Beyaz Saray görüşmede, ABD ile Mısır arasındaki askeri destek ilişkisi ile Libya ve Yemen de dahil bölgesel gelişmelerin ele alındığını belirtti. Obama'nın, Ekim 2013'te yürürlüğe konulan ve Mısır'a F-16 uçakları, Harpoon füzeleri ve M1A1 tank teçhizatı gönderilmesini durduran başkanlık emrini kaldırdığını Sisi'ye söylediği ifade edildi.

Mısır'a 12 savaş uçağı

ABD, Mısır'a yapacağı 1.3 milyar dolarlık askeri yardım çerçevesinde bu ülkeye 12 F-16 savaş uçağı, 20 Harpoon füzesi ve yaklaşık 125 M1A1 tank teçhizatı verecek.

Mısır, Yemen ve Libya'da savaşıyor

Karara gerekçe olarak Washington'ın ulusal güvenlik çıkarları gösterildi. Yemen'de Şii Husileri vuran koalisyonda yer alan Mısır ordusu Libya'da da IŞİD'e karşı savaşıyor. Mısır'a askeri yardım 2013'teki askeri darbe sonrası durdurulmuştu.

 

NTV

Etiketler: , , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler