YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama seçenekleri değerlendiriyor
Obama seçenekleri değerlendiriyor
13 Ağustos 2014 22:53
Beyaz Saray, ABD Başkanı Obama'nın, Irak'taki Sincar Dağı'nda mahsur durumda olan binlerce Iraklı sivili kurtarmak için bir dizi askeri seçeneği değerlendirdiğini bildirdi.

Beyaz Saray, ABD Başkanı Barack Obama'nın, Irak'taki Sincar Dağı'nda mahsur durumda olan binlerce Iraklı sivili kurtarmak için, havadan taşıma ve emniyetli geçiş koridorları oluşturma gibi formüller de dahil bir dizi askeri seçeneği değerlendirdiğini bildirdi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Ben Rhodes, Obama'nın tatilini geçirdiği Martha's Vineyard'da düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin dağda Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü tehdidi altında mahsur yaşayan sığınmacılara havadan su ve gıda yardımlarını sürdürdüğüne dikkati çekerek, sadece bunun yapılmasının kalıcı bir seçenek olmadığını, bu insanları daha güvenli bir yere taşıyacak seçenekler geliştirmek istediklerini belirtti.

Rhodes, "Dağdaki bu nüfusu, daha sürekli temelde yardım alabilecekleri emniyetli bir yere taşıyan kalıcı bir çözüme ihtiyaç var" ifadesini kullandı.

ABD'nin dün Irak'a gönderdiği 130 ilave askerin, Sincar Dağı ve Irak'ın kuzeyindeki durumu değerlendireceklerini ve dağdaki insanları daha emniyetli bir yere taşıma çabası hakkında önerilerde bulunacaklarını kaydeden Rhodes, ekibin önerilerini birkaç gün içinde Başkan Obama'ya sunmasının planlandığını ve Obama'nın ekibin gözlemlerini dinledikten sonra kurtarma misyonunun şekline ilişkin bir karara varacağını bildirdi.

Uygulanabilecek seçenekler arasında güvenlik koridoru oluşturulması, insanların havayoluyla taşınması gibi seçeneklerin bulunduğunu söyleyen Rhodes, bu süreçte bölgedeki Kürtlerle de işbirliği içerisinde olacaklarını, hedeflerinin, Iraklılar ve uluslararası ortaklarla birlikte çalışarak, bu insanların en iyi ve en emniyetli biçimde dağdan indirilip güvenli bir yere taşınması olduğunu kaydetti.

Rhodes, bir soru üzerine, dağdaki sivilleri kurtarmaya yönelik bir misyonda insani rol icra etmek üzere kara askerinin kullanılması seçeneğini dışlamazken, Irak'a muharip askerlerin gönderilmesinin ise sözkonusu olmadığını yineledi.

 

 

AA

23:56
 // OBİŞ
Ne oldu da merhamet timsali kesildin. Eflatun çizgilerini mi aştılar... Yoksa kavuniçi rengi çizgilerini mi? Sizin tek bir çizgi renginiz var, o da; petrol siyahı....
13 Ağustos 2014 23:56
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler