YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama: Satranç tahtası olarak görmüyoruz
Obama: Satranç tahtası olarak görmüyoruz
20 Şubat 2014 07:18
ABD Başkanı Barack Obama, Ukrayna ve Suriye'de hükümetlerle haklar arasında yaşanan şiddet olaylarını, ABD ile Rusya'nın boy ölçüştüğü "Soğuk Savaş satranç tahtası" olarak görmediklerini söyledi.

ABD Başkanı Obama, Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto ve Kadana Başbakanı Stephen Harper ile Meksika'nın Toluca kentinde düzenlenen Kuzey Amerika Lider Zirvesi'nde bir araya geldi. Zirve sonrası üç lider ortak basın toplantısı düzenledi.

Kanada ve Meksika'nın, ABD'nin en büyük ticaret ortaklarından ikisi olduğunu belirten Obama, ABD'nin bu iki ülkeye ihracatının dünyadaki diğer ülkelere gerçekleştirdiği ihracata göre hızla arttığı bilgisini verdi. Obama, ABD, Kanada ve Meksika'nın, işçilerin vasıfları, artan üretimi ve yeni enerji kaynakları ile Kuzey Amerika'ya büyük bir rekabetçi avantaj sunduğunu ifade ederek, bu rekabetçi avantajlardan istifade etmeleri gerektiğini vurguladı.

Obama, Nieto ve Harper ile gerçekleştirdikleri zirve kapsamında da ülkeler arasındaki ticareti, Trans-Pasifik Ortaklığını, iklim değişikliğini, eğitim ile suç ve uyuşturucu kaçakçılığını ele aldıklarını kaydetti.

Ukrayna ve Venezuela'daki şiddet olayları

Başkan Obama, toplantıda Ukrayna ve Venezuela'daki şiddet olaylarına da değindi.

Kiev ve Caracas sokaklarındaki şiddet olaylarını en güçle şekilde kınadıklarını belirten Obama, her iki ülkedeki şiddetin kabul edilemez olduğuna dikkati çekti. Venezuela'da hükümetin ülkedeki olaylarda dikkati dağıtmak için ABD'li diplomatları suçlamaktan ziyade, kendi halkının meşru şikayetlerinin üzerine eğilmesi gerektiğini işaret eden Obama, Ukrayna'da ise sulhun sağlanmasına yönelik müzakere sürecinin başlatılmasının önemine işaret etti. Obama, başkent Kiev'deki şiddetin önlemesinde asıl sorumluluğun Devlet Başkanı Viktor Yanukovic ile hükümete ait olduğunu vurgulamaya devam edeceklerini belirterek "Eğer ateşkes sağlanırsa, bu, tarafların anlaşmazlıkları barışçıl bir şekilde çözmelerine imkan sağlayabilir" diye konuştu.

"Ukrayna ve Suriye, Soğuk Savaş satranç tahtası değil"

Obama, bir gazetecinin şiddet olaylarının yaşandığı Suriye ve Ukrayna'nın ABD ile Rusya arasında bir çekişmeye dönüşüp dönüşmediğini sorması üzerine, şunları söyledi:

"İfade özgürlüğü, toplanma özgürlüğü, adil ve serbest seçimler, rüşvet vermeden iş yapabilme, dininiz ve inançlarınızdan dolayı ayrımcılığa uğramamanın Suriye ve Ukrayna'daki insanların özlemi olduğunu düşünüyorum ki bunlar herkesin yararlanmak istediği temel haklardır.

Sayın Putin bu konuların bir çoğunda farklı görüşe sahip. Bunun gizli bir şey olduğunu sanmıyorum. ABD'de biz, bunları (Ukrayna ve Suriye'yi) Rusya ile rekabete girdiğimiz bazı Soğuk Savaş satranç tahtası olarak görmüyoruz. Bizim hedefimiz, Ukrayna'daki halkın kendi geleceklerinde kendilerinin karar verebilmesinden, Suriye'deki insanların, bombalar patlamadan, kadınlar ve çocuklar öldürülmeden, kimyasal silahlar kullanılmadan veya şehirler bir despot iktidara tutunmak için açlığa mahkum edilmeden karar verebilmelerinden emin olmaktır. Bunlar bizim değerlerimizi ve ulusal çıkarlarımızı ifade ediyor ve bu ulusal çıkarları vurgulamaya devam edeceğiz."

Obama, Rusya'nın da uzun vadede bu değerlerin ve çıkarların farkına varacağını ve destekleyeceğini ümit ettiğini kaydetti. Obama, "Şu anda, şiddetli anlaşmazlıklara sahip olduğumuz zamanlar var. Sayın Putin'le konuştuğumda, Rusya ile ortak ilgimizin olduğu alanlarda işbirliği peşindeyken bile, bu anlaşmazlıklar konusunda fikrini gizlemeyen biriyim" dedi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler