YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama: "Rusya yalnız kalacak"
Obama: "Rusya yalnız kalacak"
17 Temmuz 2014 03:37
ABD Başkanı Barack Obama, Rusya'da devam eden olayların ülkede kötü ekonomi ve diplomatik yalnızlaşma sonuçlarını doğuracağını belirtti.

ABD Başkanı Barack Obama, Moskova yönetiminin Ukrayna'da devam eden "provokasyonları" karşısında bugün Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlara onay verdiğini belirterek, "Beklentimiz, Rus yönetiminin, Ukrayna'daki eylemlerinin, Rus ekonomisinin zayıflaması ve diplomatik yalnızlığın artması gibi neticelerinin olduğunu bir kez daha göreceği yönünde" dedi.

Beyaz Saray'da dış politika konusunda açıklama yapan Obama, ABD yönetiminin, Rusya'nın bazı önde gelen şirketleri ve finansal kuruluşlarına yönelik bugün getirdiği yeni yaptırımlara da değindi.

Obama, Rusya'nın, "Ukrayna sınırından silah ve militan geçişini durdurması, ayrılıkçıları ellerindeki rehineleri serbest bırakma ve bir ateşkesi desteklemeye çağırması, uluslararası arabuluculuk altında görüşmeler yürütmesi ve sınırda gözlemcilere izin vermesi" gibi adımlar atması gerektiğini defalarca yinelediğini, bu hususu hem kendisi hem de Avrupalı birçok ortaklarının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e ilettiğini kaydetti.

Bu meseleyi diplomatik yoldan çözmek istediklerini ancak Rusya'dan sadece sözler değil somut eylemler de görmeleri gerektiğini vurguladıklarını ifade eden Obama, "Şu ana kadar Rusya yukarıda saydığım adımların hiçbirini atmadı. Hatta, Rusya'nın ayrılıkçılara desteği ve Ukrayna'nın egemenliğini ihlali devam etti" diye konuştu.

ABD'nin bugün açıkladığı yeni yaptırımların detaylarından kısaca bahseden Obama, bu adımları Avrupalı müttefikleriyle yakın istişare içinde attıklarını dile getirdi.

"Beklentimiz, Rus yönetiminin Ukrayna'daki eylemlerinin, Rus ekonomisinin zayıflaması ve diplomatik yalnızlığın artması gibi neticelerinin olduğunu bir kez daha göreceği yönünde" diyen Obama, Ukrayna halkının yanında yer almaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler