YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama Putin'e meydan okudu
Obama Putin'e meydan okudu
22 Aralık 2014 07:38
ABD Başkanı Obama, Rusya ekonomisinin koşullarına dikkat çekerek Putin'in Batı'yı veya kendisini alt edemeyeceğini söyledi.

ABD Başkanı Obama, ABD ve AB’nin ekonomik yaptırımları nedeniyle ekonomisi zor günler geçiren ve para birimi tarihi değer kaybına uğrayan Rusya’da ekonomik daralma yaşandığını söyledi.
 
"Putin beni alt edemez"
 
ABD Başkanı'nın CNN televizyonuna verdiği röportajda, program sunucusunun "Kırım ve Ukrayna krizlerindeki rolü ve Suriye ile İran rejimlerine verdiği destek de düşünülürse Putin, Batıyı ve Obama'yı avucunda mı oynatıyor" sorusuna Obama, Putin'in sanıldığı gibi herkesi atlatan bir satranç ustası olmadığı yanıtını verdi.

Obama,"Putin şu anda para biriminin çöktüğü, büyük bir finans krizinin yaşandığı ve ekonominin daraldığı bir dönemde Rusya’ya başkanlık ediyor. Bu durumdaki biri pek de ABD’yi veya beni alt etmiş gibi görünmüyor."
 
"Siber savaş değil vandallık"
 
Başkan Obama, Sony firmasının yapımcılığını üstlendiği ve Kuzey Kore ile ABD arasında diplomatik gerilime neden olan The Interview filmi hakkında da konuştu. ABD’nin Kuzey Kore kaynaklı olduğunu duyurduğu Sony şirketine yönelik siber saldırıların bir savaş ilanı olmadığını söyleyen Obama, saldırıları ‘yüksek maliyetli siber vandallık’ olarak niteledi. ABD Başkanı, "Ciddiye alıyoruz, uygun cevabı vereceğiz" dedi.
 
Kuzey Kore yeniden terör devleti listesinde
 
Obama ayrıca hükümetinin Kuzey Kore’yi yeniden "terörü destekleyen devletler" kategorisine koymayı düşündüğünü açıkladı. Kuzey Kore saldırıyla ilgileri olmadığını açıkladı, konuyu incelemek için iki ülkenin ortak bir soruşturma başlatmasını teklif etti.

Ancak federal araştırma bürosu FBI'a güvenen ABD, saldırıdan Kuzey Kore'nin sorumlu olduğuna emin olduklarını söyleyip bu teklifi reddetti. The Interview adlı komedi filmi, ABD'den Kuzey Kore'ye röportaj için giden iki sıradan vatandaşa hükümetleri tarafından Kim Jong Un'a suikast düzenleme görevi verilmesini anlatıyor.
 
"Guantanamo'yu kapatmak için her şeyi yapacağım"
 
ABD Başkanı Barack Obama, yakın zamanda istihbarat teşkilatı CIA’in işkence raporlarının açıklanmasıyla yeniden gündeme gelen Guantanamo hapishanesinin kapatılması için "elinden gelen her şeyi yapacağını" söyledi. Obama, altı yıllık görev süresi boyunca bu askeri hapishaneyi kapatmak istediğini ancak hep Kongre’nin engeliyle karşılaştığını savundu.
 
"Guantanamo aşırıcıları teşvik ediyor"
 
"Burada insanların tutulması, dünyanın her yerinden aşırıcıları ve cihatçıları teşvik ediyor" diyen Obama, "Bizim değerlerimize aykırı ve çok pahalı. Orada tutulan her birey için milyonlar harcıyoruz"diye konuştu. Kısa süre önce, 10 yılı aşkın süredir hapis tutulan dört Afganın serbest kaldığını hatırlatan ABD Başkanı, sayıyı giderek azalttıklarını vurguladı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler