YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama Putin ile telefonda görüştü
Obama Putin ile telefonda görüştü
22 Şubat 2014 08:13
ABD Başkanı Barack Obama ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'daki gelişmeleri konuştu.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Obama'nın Ukrayna ve diğer küresel meseleleri görüşmek için Putin'i telefonla aradığı bildirildi.

Ukrayna konusunda, iki liderin, Kiev'de varılan siyasi anlaşmanın hızlı biçimde uygulanmasının gerekliliği, ekonomik ortamın istikrarının önemi ve gerekli reformların yapılması ile tüm tarafların daha fazla şiddetten uzak durmasının gerekliliği yönünde fikir alış verişinde bulunduğu belirtilen açıklamada, Obama ve Putin'in Suriye konusunu da ele aldığı kaydedildi.

Açıklamada, Obama ve Putin'in Suriye konusunda da siyasi çözümün geliştirilmesi çabalarının önemi, insani krize yönelik kaygılar ve güçlü bir BM Güvenlik Konseyi tasarısının gerekliliği ile Suriye rejiminin kimyasal silah programlarının yok edilmesine yönelik taahhütlerine bağlı kalması gibi konuları görüştükleri belirtildi.

İki liderin ayrıca, İran ile P5­ 1 ülkeleri arasındaki süreçte ABD-Rusya işbirliğini tartıştıkları, Obama'nın, Putin'i olimpiyat oyunlarındaki ev sahipliği nedeniyle tebrik ettiği de bildirildi. 

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler