YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama: Özgürlük verilmez, kazanılır!
Obama: Özgürlük verilmez, kazanılır!
29 Ağustos 2013 00:06
Obama, özgürlüğün verilmeyeceğini ancak mücadele, disiplin, sebat ve inançla kazanılacağının öğrendiklerini ifade etti.

ABD’nin eski siyahi Başkanı Martin Luther King’in “Bir Hayalim Var” konuşmasının 50. yıldönümünde konuşan Obama, özgürlüğün verilmeyeceğini ancak mücadele, disiplin, sebat ve inançla kazanılacağının öğrendiklerini ifade etti.

Bir Hayalim Var konuşmasının 50. yıl dönümü dolayısıyla Luther King’in halka seslendiği meydanda konuşan Obama King’in açıklamasının belki de Amerika’nın en iyi 5 konuşmasından biri olduğunu ifade etti. Obama açıklamasında ayrıca, “Konuştuğu bu kelimeler ile o tüm nesillere umudu ve hayali verdi. Bence bu eşsiz bir şey.

Bu durum eşitlik talep eden Afrikalı aktivistler ve 28 Ağustos 1963 tarihinde barışçıl gösteriye yürüyen binlerce insan tarafından saygı gördü” dedi. Obama açıklamasında ayrıca, “Özgürlük verilmez. Özgürlük mücadele, disiplin, ve inançla kazanılır” dedi.Binlerce insanın haklarını elde etmek için meydanlara çıktığını kaydeden Obama insanların sivil hakları ve oy kullanma haklarının verilmesi için hareket ettiklerini belirtti. Yürüyen binlerce insanın sayesinde Amerika’nın daha adil ve özgür olduğunu da belirten Obama “Özgürlüğün verilmeyeceğini fakat mücadele, disiplin, sebat ve inançla kazanılabileceğini öğrendik. Yürümeye devam edelim!” dedi.

Düzenlenen anma töreninde Obama’nın yanı sıra eski ABD Başkanı Bill Clinton da yer aldı. Clinton da açıklamasında Luther King’in açıklamasının ne kadar önemli olduğunu ifade ederek, “Bu yürüyüş, bu konuşma Amerika’yı değiştirdi” dedi.

Dünya çapında ırkçılığa karşı verdiği savaşla 1964 yılında Nobel Ödülü’nü kazanan Martin Luther King 1963 yılında özgürlük yürüyüşü sırasında Lincoln Anıtı önünde yaptığı tarihi konuşmasıyla zihinlere kazınmıştı. “Bir hayalim var” diyerek sözlerine başlayan King, konuşmasının devamında, “Bir gün, dört çocuğumun da derilerinin rengi ile değil de kişilikleri ile yargılanacağı bir ülkede yaşayacaklarına dair bir hayalim var” şeklinde konuşarak kitleleri etrafında toplamıştı.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler