YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama o olayın sebebini açıkladı
Obama o olayın sebebini açıkladı
10 Şubat 2015 00:39
ABD Başkanı Barack Obama ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Beyaz Saray’da ortak basın toplantısı düzenledi. Obama, geçtiğimiz günlerde Netanyahu'nun ABD'ye neden gelmemesini istediğini açıkladı.

ABD Başkanı Barack Obama ile Almanya Başbakanı Angela Merkel , Beyaz Saray'da yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

İsrail Başbakanı Netanyahu'nun ABD Kongresi'nde konuşacak olmasına değinen Obama, ülkelerindeki seçimlere kısa süre kala liderleri davet etmeme yönünde protokolleri bulunduğunu belirtti.

"Almanya'da seçim olsa Angela'yı davet etmezdik"

Obama, "Almanya'da da seçimlere iki hafta kalsaydı Angela'yı da davet etmezdik, o da zaten talepte bulunmazdı. Bizim çalışma şeklimiz böyle. ABD ve İsrail ilişkileri de belirli bir partiye bağlı değil, ilişkilerimiz partilerin ötesinde bir ilişki" dedi.

Obama ve Merkel, İran’la yürütülen nükleer müzakerelerden Ukrayna ve Yunanistan krizine birçok konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. ABD Başkanı Obama, ilk olarak İran’la yürütülen müzakerelerle ilgili yaptığı konuşmada, “İran’ın bir karar vermesi gerekiyor” dedi. P5+1 ülkelerinin İran’la yürüttüğü müzakerelerde İran’ın barışçıl nükleer gücüne izin verdiğini ifade eden Obama, “Fakat nükleer silah üretimine ilişkin sürece izim veremeyiz” dedi. Obama, İran’ın sunulan anlaşmaları kabul etmemesi halinde verilecek ek sürenin de herhangi bir yarar oluşturmayacağını ifade etti.

 

AA-İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler