YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama o genç için harekete geçti
Obama o genç için harekete geçti
14 Ağustos 2014 21:53
ABD Başkanı Barack Obama, Missouri'de silahsız siyahi genç Michael Brown'ın polis tarafından öldürülmesi olayıyla ilgili olarak, Adalet Bakanlığı ve FBI'ya, sahadaki yerel yetkililerle birlikte olayı bağımsız biçimde soruşturma talimatı verdiğini bildirdi

Obama, tatilini geçirdiği Martha's Vineyard'da düzenlediği basın toplantısında, Michael Brown adlı siyahi gencin öldürülmesi ve sonrasında meydana gelen olaylarla ilgili de açıklamalarda bulundu.

Missouri eyaletindeki St. Louis kentinin çoğunlukla siyahilerin yaşadığı bir mahallesinde, cumartesi gecesi 18 yaşındaki Michael Brown isimli gencin beyaz bir polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetmesinin ardından, bölgede olaylar patlak vermişti. Ferguson sokaklarında dün gece bazı protestocuların polis araçlarına molotofkokteyli ve çeşitli maddeler atması üzerine, halkın evlerine dönmesi çağrısı yapan polis, göstericileri dağıtmak için sis ve göz yaşartıcı bomba kullanmıştı. Olaylar sırasında iki gazetecinin ve 10'u aşkın kişinin de gözaltına alındığı belirtiliyor.

Olayla ilgili önceki gün yazılı açıklama yaparak, Brown'ın ölümünü "yürek burkucu" olarak niteleyen Obama bugün ise kameraların karşısına çıkarak, bölgede olayların şiddete dönüşmesine dair kaygısını dile getirdi ve Ferguson sokaklarında sükunet ve barışın tekrar sağlanması çağrısında bulundu.

Adalet Bakanlığı ve FBI'yı, sahadaki yerel yetkililerle birlikte Michael Brown'ın ölümüne ilişkin bağımsız soruşturma yürütmekle görevlendirdiğini söyleyen Obama,  Adalet Bakanı Eric Holder'a, Brown'ın ölümünde tam olarak neler yaşandığının belirlenmesi ve adaletin yerine getirilmesi için gereken herşeyi yapmaları gerektiğini vurguladığını kaydetti.

Obama, Missouri Valisi Jay Nixon'la da az önce bir görüşme yaparak, sahadaki olayların şiddete dönüşmesinden duyduğu kaygıyı dile getirdiğini belirtti.

Michael Brown'ın ölümünün yürek burkucu ve trajik olduğunu ifade eden Obama, olaylarda polise karşı şiddete başvurulmasının da polisin barışçıl protestoculara aşırı güç kullanmasının da hiçbir haklı gerekçesi olmadığını söyledi.

Obama, şunları kaydetti:

"Böyle bir olay meydana geldiğinde, polis de dahil yerel yetkililerin, bu ölümü nasıl soruşturduklarına dair açık ve şeffaf olma sorumlulukları vardır. Polise karşı şiddete başvurmanın veya bu trajediyi vandalizm ya da yağmalama için kılıf olarak kullanmanın hiçbir gerekçesi olmadığı gibi, polisin de barışçıl protestoculara karşı aşırı güç kullanmak ya da anayasal haklarını kullanan protestocuları hapse atmak için gerekçesi yoktur.  ABD'de polis, sadece işlerini yapan ve Amerikan halkına gördüklerini rapor eden gazetecilere tacizde bulunmamalı ya da onları tutuklamamalı."

Polis kendisini savundu

Bu arada protestoculara karşı aşırı güç kullanmakla eleştirilen Ferguson polisi, olaylarda sis ve gözyaşartıcı bomba kullanmasını savundu.

St.Louis Polis Sözcüsü Brian Schellman, polisin aralarında kendilerine molotof kokteyli ve taşlar atanların da bulunduğu kalabalık gösterici grubunu dağıtmak için gözyaşartıcı bomba kullanmak zorunda kaldığını belirtti. Bölge Polis Şefi Jon Belmar da, üzerine şişeler, taşlar fırlatılan ve iki devriye aracı tahrip edilen polisin göstericilere "olağanüstü itidalli" bir karşılık verdiğini savundu.

Yerel yetkililer ayrıca, Brown'ı öldüren polis memurunun kimliğini açıklamayı reddetmeleri dolayısıyla yoğun eleştiriye maruz kalıyor. Anonymous adlı hacker grubu, sözkonusu polise ait olduğu bir isim açıkladı, ancak bu ismin doğru olup olmadığı henüz teyit edilmiş değil.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler