YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama Netanyahu ile görüştü
Obama Netanyahu ile görüştü
20 Mart 2015 01:46
ABD Başkanı Barack Obama, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu arayarak, partisinin seçim başarısından dolayı tebrik etti.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Obama'nın telefon görüşmesinde, ABD'nin, iki ülke arasındaki "derin ve kalıcı ortaklığı" yansıtan, İsrail ile yakın askeri, istihbarat ve güvenlik işbirliğine verdiği önemi vurguladığı belirtildi.

Obama ve Netanyahu'nun, İsrail-Filistin meselesine çözüm bulmaya yönelik "zorlu yol" dahil olmak üzere, bir dizi bölgesel konuda istişarelere devam etme kararı aldığının kaydedildiği açıklamada, "Başkan (Obama), ABD'nin, egemen ve yaşayabilir bir Filistin'in yanında güvenli bir İsrail ile sonuçlanan iki devletli çözüme uzun süredir gösterdiği bağlılığı yeniden teyit etti" ifadesi kullanıldı.

Açıklamaya göre, İran konusunda da Obama, ABD'nin, "İran'ı nükleer silah edinmekten alıkoyan ve uluslararası topluma nükleer programının barışçıl yapıda olduğuna dair doğrulanabilir güvence sağlayan kapsamlı bir anlaşmaya varılmasına odaklandığını" yineledi.

 

AA

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler