YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama Netanyahu ile görüştü
Obama Netanyahu ile görüştü
02 Ekim 2014 06:37
ABD Başkanı Barack Obama, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Gazze saldırılarının ardından ilk kez Beyaz Saray’da görüştü.

Obama ve Netanyahu, Oval Ofis’te gerçekleşen görüşme öncesi gazetecilere kısa açıklamada bulundu.

Obama, ABD ile İsrail arasında "kırılmaz bir bağ" olduğunu vurgulayarak, "İsrail’in güvenliğine yönelik Washington’ın sarsılmaz taahhüdünü" tekrarladı.

İsrail’in yaz aylarındaki Gazze’ye yönelik saldırılarına değinen Obama, bu dönem boyunca Gazze’de yaşanan gelişmelerden “derin endişe” duyduklarını kaydetti. Obama, roket saldırılarına karşı oluşturulan "Demir Kubbe" olarak bilinen füze savunma sistemine sundukları katkıyı anlattı.

Statükoyu değiştirmek için yeni yollar bulmaları gerektiğini belirten Obama, “Hem İsrailli vatandaşları evlerinde, öğrencileri okullarında olası roket saldırılarından güvende kılacak hem de Filistinli çocukların öldürülmesi trajedisini sona erdirecek şekilde statükonun değişmesi için yollar bulmalıyız” ifadesini kullandı.

Obama, Netanyalu ile Gazze’nin yeniden inşa edilmesinin yanı sıra İsrail ile Filistinliler arasında daha sürdürülebilir bir barış sağlama arayışını ele alacakları bilgisini verdi.

Terör örgütü IŞİD’i zayıflatıp yok etme ve aşırıcılık gibi konuları konuşacaklarını da belirten Obama, sadece İsrail için değil hem ABD hem de dünya toplumu için büyük öneme sahip İran’ın nükleer programını da görüşeceklerini dile getirdi.

İsrail Başbakanı Netanyahu da kendilerinin zor dönemlerinde verdiği destek için Obama’ya teşekkür etti.

Birçok zorluğu bünyesinde barındıran Ortadoğu’nun “kesinlikle yeni bir Ortadoğu” olduğu nitelendirmesinde bulunan Netanyahu, yeni tehditlerin ortaya çıktığı bölgenin aynı zamanda yeni fırsatlara da kapı araladığını kaydetti.

İsrail’in, IŞİD’i yok etmek için Washington liderliğindeki girişimleri desteklediğini ifade eden Netanyahu, İran’ın nükleer silah elde etmesini önlemeye dönük çabalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İran’ın, Obama’nın uygulanmasını için çalıştığı ağır yaptırımları kaldırmak istediğine değinen Netanyahu, Obama'ya, “Liderliğiniz altında bunun olmayacağını ümit ediyorum” dedi.

Netanyahu'yu protesto

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Başkanı Barack Obama ile Beyaz Saray’da görüşme halindeyken, dışarıda aralarında Siyonizm karşıtı Yahudilerin de bulunduğu grup tarafından protesto edildi.

Sivil toplum kuruluşu Code Pink üyeleri, öğle saatlerinde Netanyahu-Obama görüşmesi devam ederken Beyaz Saray önündeki Lafayette Parkı’nda toplandı. Ellerinde “İsrail terörünü desteklemeyi durdurun”, “Gazze’ye ablukayı sona erdirin” yazılı dövizler taşıyan grup, “Katil İsrail”, “Filistin çok yaşa” sloganı attı.

Gruba, New York’tan gelen Siyonizm karşıtı Yahudiler de destek verdi. Kendilerine özgü kıyafetleriyle eyleme katılan Yahudiler, “İsrail, Yahudi devleti değil”, “Yahudilik Siyonizme karşı” şeklinde pankartlar açtı. Code Pink'e destek veren Yahudiler, Netanyahu’ya tepkilerini çeşitli sloganlarla dile getirdi.

Beyaz Saray önünde bekleyen Gizli Servis üyeleri ise her iki grubu, bulundukları yerden uzaklaştırdı. Parkı kapatan güvenlik görevlileri, göstericilerin protestosuna Beyaz Saray’ın bir blok ötesindeki H Street üzerinde devam etmesine müsaade etti. Gizli Servis üyeleri parkın niçin kapatıldığını açıklamadı.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Haham Dovid Feldman, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Yahudileri temsil etmediğini vurgulamak için protestoya katıldıklarını söyledi.

New York’tan gelerek gösteriye katıldıklarını belirten Feldman, “Binyamin Netanyahu, hiçbir şekilde dünyadaki Yahudileri ve Museviliği temsil etmiyor. Kendisi daha birkaç gün önce BM Genel Kurulu’nda Filistinlilerin kendi kaderlerini kendileri tayin etme haklarına yönelik nefret dolu bir konuşma yaptı. Bu çok utanç verici, nefret dolu. Sonrasında da tüm bu Filistinlilere karşı yaptıklarını tarihteki Musevilik diniyle eşleştirdi. Kendisi yaptığı tüm eylemleri haklı göstermek için dinimizi suistimal ediyor. Bu tür insanlar hiçbir şekilde dinimizi temsil edemez” diye konuştu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler