YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama, Mursi ile görüştü
Obama, Mursi ile görüştü
27 Şubat 2013 07:19
ABD Başkanı Barack Obama, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile telefon görüşmesi yaptı.

 

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ''Obama'nın, demokrasiye geçişlerini sürdüren Mısır halkına ülkesinin güçlü bağlılığını yeniden teyit etmek için Mursi ile telefonda görüştüğü'' bildirildi.
 
Açıklamada, ''Obama'nın, Mursi'nin kadınlar ve tüm inançlara mensup kişiler dahil tüm Mısırlılar için Cumhurbaşkanı olarak hizmet etmeye olan bağlılığını memnuniyetle karşıladığı ve Mursi'nin Mısırlıların güvenceye almak için çok sıkı mücadele ettiği demokratik ilkeleri koruma sorumluluğunu vurguladığı'' belirtildi.
 
''Obama'nın Mursi ve Mısır'daki tüm siyasi grupları, uzlaşı inşa etmek ve siyasi dönüşümü ilerletmek için çalışmaya teşvik ettiği'' kaydedilen açıklamada, ''iki liderin, Mısır'daki ekonomik durumu, geniş desteğe sahip ve uzun vadeli büyümeyi destekleyecek reformların uygulanmasının önemi üzerinde konuştuğu'' bildirildi.
 
Obama ve Mursi'nin görüşmede, bölgesel güvenliği de ele aldığı ifade edilen açıklamada, Obama'nın, Mısır'ın bölgesel barışın ileriye götürülmesi ve Gazze'de ateşkesin muhafaza edilmesindeki devam eden rolünden duyduğu memnuniyeti dile getirdiği belirtildi.
 
Beyaz Saray açıklamasına göre, Obama görüşmede ayrıca, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin 2 Mart'ta Mısır'ı ziyaret edeceğini hatırlatarak, Kerry'nin burada hükümet ve muhalefet liderleri ile sivil toplum üyeleriyle görüşeceğini, tüm Mısırlıların, demokrasilerini inşa etmek, ekonomik istikrar ve refahı teşvik etmek için birlikte çalışma ihtiyacına vurgu yapacağını kaydetti.
 
 
AA
 
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler