YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama: Mısır hiçbir zaman...
Hüsnü Mübarek'in 30 yıllık iktidar koltuğunu bırakmasının ardından açıklama yapan Amerikan Başkanı Obama "Mısır halkının sesine kulak verildi. Mısır hiçbir zaman aynı olmayacak"dedi.
Obama: Mısır hiçbir zaman...
11 Şubat 2011 / 22:45 Güncelleme: 11 Şubat 2011 / 22:52

ABD Başkanı Barack Obama, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in istifa ederek, Mısır halkının değişime duyduğu açlığa cevap verdiğini, bunun Mısır'ın dönüşümünün son noktası değil, başlangıcı olduğunu belirterek, "Mısır halkı konuştu, seslerine kulak verildi ve Mısır hiçbir zaman aynı olmayacak" dedi.

Obama, Mübarek'in istifasının ardından Beyaz Saray'da açıklama yaptı.

"Hayatımızda, tarihe yazıldığına tanıklık etme ayrıcalığına sahip olduğumuz birkaç an vardır" diyen Obama, bunun da o anlardan biri olduğunu söyledi.

Obama, "Mısır halkı konuştu, seslerine kulak verildi ve Mısır hiçbir zaman aynı olmayacak" dedi.

Mübarek'in istifa ederek, Mısır halkının değişime duyduğu açlığa cevap verdiğini ifade eden Obama, ancak bunun Mısır'ın dönüşümünün son noktası değil, başlangıcı olduğunu kaydetti.

Obama, "Önümüzde zorlu günlerin olacağına eminim. Birçok soru hala yanıtsız. Ancak Mısır halkının bu cevapları bulabileceğinden ve bunu barışçıl, yapıcı ve bu son haftayı tanımlayan birlik ruhu içinde yapacağından eminim" ifadesini kullandı.

"ORDU VATANSEVER VE SORUMLU DAVRANDI"

Mısırlılar'ın "gerçek demokrasiden daha az olanının kabul etmeyeceklerini" gösterdiğini belirten Obama, "vatansever ve sorumlu bir şekilde hareket eden ordunun şimdi de Mısır halkının gözünde güvenilir bir geçişi sağlaması gerektiğini" söyledi.

Obama, "Bu şu demek: Mısır halkının haklarının korunması, olağanüstü hal yasasının kaldırılması, bu değişimi geri döndürülemez hale getirmek için anayasa ve diğer yasaların revize edilmesi ve adil ve özgür seçimlere uzanan açık bir yolun yaratılması gerekli. Daha önemlisi de, Mısır halkının gösterdiği barışçıl protestolar ve azmin ruhunun bu değişimin arkasında güçlü bir rüzgar olarak hizmet edebilmesi için bu geçiş süreci Mısır'ın tüm seslerini masaya getirmeli" dedi.

AA

ABD'nin yapamadıkları...
 // ibrahim çelikoğlu
Ergenekoncuların Cumhuriyet mitinğlerini hatırlıyoruz. Danıştay baskını vs. Maksat emperyal siyonistlere destek çıkıp devleti içten yıkmaktı. Hadiseler AK Partin'in lehine gelişip işledi ve hüsrana uğradılar.Asker sevmediklerini temizlemek istedi. Atatürk gibi davranış gösteren Özkök Paşa sayesinde biraz boy attı amma çoğu dokunulmaz.Sorgulanabilirler;Müsade edilenler.Bir gün Hukuk devleti olurmuyuz? Onu zaman gösterecek.Mısır'danda ders çıkarmalıyız....
12 Şubat 2011 08:39
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler