YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama krizi daha da tırmandırdı
Obama krizi daha da tırmandırdı
05 Kasım 2013 00:32
Pakistan'ın 'Taliban liderini öldüren ABD müzakereleri baltalıyor' suçlamasına Obama yönetiminin 'Terörle mücadelemiz sürecek' şeklinde yanıt vermesi krizi tırmandırdı. İslamabad, ABD ile ilişkileri tümden gözden geçirme kararı aldı.

Pakistan Talibanı liderinin insansız hava aracından fırlatılan bir füzeyle öldürülmesinin Washington ve İslamabad arasında yol açtığı diplomatik kriz giderek derinleşiyor.

İslamabad, Cuma günü ülkenin Kuzey Veziristan bölgesinde insansız hava aracıyla (İHA) Hekimullah Mesut'un öldürülmesini barıi müzakereleri baltaladığını suçlamasına Barack Obama yönetiminden 'Uluslararası terörle mücadelemiz sürecek' şeklinde yanıt geldi. Washington'un bu karşılığı krizi daha da tırmandırdı. İslamabad, 'Pakistan hükümeti bu saldırının bir şahsı değil, barış sürecini hedef aldığı görüşünde. Pakistan-ABD ilişkileri ve işbirliği tüm yönleriyle gözden geçirilecek' kararı aldı.

Görüşmeye giderken vuruldu

Pakistan İçişleri Bakanı Çodri Nisar, saldırının on yıldan bu yana devam eden Taliban direnişine barışçı çözüm bulma çabalarını baltaladığını bildirerek kınadı. Bakan, Mesut'un Pakistanlı din adamlarının da içinde bulunduğu bir hükümet heyetinin kendisiyle görüşmek üzere yola çıktığı anda öldürüldüğünü kaydetti. ABD Dışişleri Bakanlığı, Nisar'ın açıklamasını doğrudan yorumlamayı reddetti.

Mesud için nota verildi

Amerikalı diplomat, Mesut ile müzakerelerin Pakistan'ın iç işi olduğunu söyledi. ABD Dışişleri Bakanlığı, 'Müreffeh, istikrarlı ve huzurlu bir bölgenin oluşturulması ile birlikte aşırılık yanlılarından kaynaklanan şiddete son verilmesi, ABD ve Pakistan'ın önemli bir ortak hedefi olarak kalıyor' açıklamasında bulundu. Pakistan Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin İslamabad Büyükelçisi'nin bakanlığa çağrılarak İHA saldırısına ilişkin nota verildiğini açıkladı. Öte yandan bakanlık, Taliban ile müzakereleri devam ettirmek niyetinde olduklarını da bildirdi. Bu arada, Taliban'ın misillemesinden endişe eden Pakistan güvenlik güçleri, şehirlerde kontrollerini sıklaştırdı.

 

YENİ ŞAFAK

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler