YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama Kongre liderlerini Beyaz Saray'da ağırladı
Obama Kongre liderlerini Beyaz Saray'da ağırladı
14 Ocak 2015 00:43
ABD Başkanı Barack Obama, 4 Kasım'da yapılan ara seçimlerin ardından yenilenen Kongre'nin liderlerini Beyaz Saray'da konuk etti.

Beyaz Saray'dan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamaya göre, ABD Başkanı Barack Obama ve Başkan Yardımcısı Joe Biden, seçimden sonra görevlerine başlayan Cumhuriyetçilerin baskın hale geldiği Kongre'nin liderlerini kabul etti. Toplantıya Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner, Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, Temsilciler Meclisi Çoğunluk Lideri Kevin McCarthy ile Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Nancy Pelosi katıldı. Senato Azınlık Lideri Harry Reid ise rahatsızlığından dolayı toplantıda bulunamadı.

Liderler görüşmede birçok konuyu ele alırken, Başkan Obama, Kongre'deki Cumhuriyetçilerle Demokratların ulusal güvenliklerini sağlamaya ve ekonomideki ilerlemeyi sürdürmeye yönelik birlikte çalışabilecekleri alanları anlattı.

Obama, ABD İç Güvenlik Bakanlığının gecikmeden tam finanse edilmesinin yanı sıra karşı karşıya olunan siber güvenlik tehditleriyle mücadeleye kapsamında geçirilecek bir yasayla Amerikalıların güvenliğini sağlama gibi konuların da arasında bulunduğu birçok önceliğin, politikanın üstünde yer aldığını vurguladı. Obama, terör örgütü IŞİD konusunda ise örgüte karşı ABD'nin birlikte hareket ettiğini gösterecek Kongre'den geçebilecek "askeri güç kullanma yetkisi" metni üzerinde iki partiyle çalışma taahhüdünde bulundu.

Görüşmede Obama ayrıca İran'ın nükleer silah elde etmesini önlemeye dönük diplomatik çabaların önemini kaydederken, ilave yaptırımlar getirecek tasarıların müzakereleri rayından çıkaracağını ve ABD'yi uluslararası koalisyondan izole edeceğinin altını çizdi.

Obama, Kongre liderlerinden ülke ekonomisindeki büyümenin geliştirilmesi için iki partinin birlikte çalışmasını istedi.

 

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler