YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama kimdir?
ABD'de 2. kez başkanlık koltuğuna oturan Barack Obama'nın ilginç yaşam hikayesi.
Obama kimdir?
07 Kasım 2012 / 11:36 Güncelleme: 07 Kasım 2012 / 11:40

Kendisiyle aynı adı taşıyan Kenyalı bir baba ile Ann Dunham adlı Kansaslı bir annenin oğlu olan Obama, 4 Ağustos 1961'de Hawai'de doğdu. Hawaii Üniversitesinde tanışıp evlenen çift, Obama 2 yaşındayken boşandı. Harvard Üniversitesinde burslu okuyan baba, daha sonra Kenya'ya döndü ve hükümet için çalıştı. Obama 6 yaşındayken, annesi bu kez bir Endonezyalıyla evlendi ve Cakarta'ya taşındılar. Obama, 4 yıl sonra büyükanne ve büyükbabasıyla yaşayacağı Hawaii'ye döndü ve eğitimine burada devam etti.

New York'taki Columbia Üniversitesinde Siyasal Bilimler okuyan Obama, 1988'de Harvard Hukuk Fakültesine girdi, buradaki öğrenciliği sırasında "Harvard Law Review" dergisinin ilk Afrika kökenli Amerikalı yöneticisi oldu.

Mezun olduktan sonra Chicago'ya dönen Obama, bir yandan Chicago Üniversitesi'nde anayasa hukuku dersi verirken bir yandan da siyasete atıldı.  

1996-2004 yılları arasında Illinois eyalet senatörü olan Obama, çalışan aileler için vergi kesintisi yaparak ve çocuklar ile ebeveynleri için sağlık hizmetlerini artırarak halkın kalbini kazandı. Obama, 2004 yılında da ABD Senatosuna seçildi.

Zaferinin ardından medyanın ilgisini çeken Obama, Washington'un en gözde isimlerinden biri haline geldi. Obama'nın iki kitabı, çok satanlar listesine girdi.

Barack Obama, 2007 başında başkan aday adayı olduğunu ilan etti. Demokrat Parti'nin diğer aday adayı, eski ABD Başkanı Bill Clinton'ın eşi Hillary Rodham Clinton ile uzun süreli bir mücadelenin ardından partinin başkan adayı oldu.

2008'deki seçim kampanyasında Demokrat Parti'nin adayı John McCain'e karşı "değişim" sloganını kullanan Obama, başkanlık yarışında en çok bağış elde eden lider olarak da rekor kırdı. 4 Kasım 2008'te yapılan seçimde oyların yüzde 52'sini kazanarak ABD'nin 44. başkanı seçilen Obama, 20 Ocak 2009'da yemin ederek görevine başladı.

Obama, göreve geldikten sonra yaptığı ilk deniz aşırı seyahatinde Türkiye'yi de ziyaret etti.

Obama'nın başkanlık dönemine 2011'de El Kaide lideri Usama bin Ladin'in öldürülmesi ve sağlık reformu damgasını vurdu. Irak'taki savaşı sona erdiren Obama, Ortadoğu'da, özellikle de Suriye'deki iç savaş konusundaki tutumu nedeniyle eleştirilere maruz kaldı.

Başkanlığı döneminde küresel ekonomik krizle mücadele etmek zorunda kalan Obama'nın ekonomi ile ilgili politikaları da zaman zaman eleştiri oklarının hedefi oldu.

51 yaşındaki Obama, Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Mitt Romney'e karşı yürüttüğü seçim kampanyasında ikinci kez seçilmesi durumunda ekonomik durgunluğa son vermeyi, yüzde 7,9'a yükselen işsizlik oranı ise yavaş ancak istikrarlı bir biçimde düşürmeye söz verdi.

Obama, 9 Ekim 2009'da  "uluslararası diplomasi ve dünya halkları arasında işbirliğini güçlendirmek için gösterdiği olağanüstü çabalar ve atom bombasından arınmış dünya için yaptığı çalışmalar" nedeniyle 9 Ekim 2009'da Norveç Nobel Komitesi tarafından Barış Ödülü'ne layık görüldü. Ödülünü 10 Aralık 2009'da Oslo'da alan Obama, Nobel Barış Ödülü kazanan 4. ABD başkanı oldu.

Barack Obama, 1964 doğumlu ve kendisi gibi Harvard Hukuk Fakültesi mezunu olan Michelle Robinson ile evli. Çiftin, 14 yaşında Malia ve 11 yaşında Sasha adlı iki kız çocuğu bulunuyor. aa

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler