YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama, İran'daki tutuklu Amerikalıların serbest bırakılmasını istedi
Obama, İran'daki tutuklu Amerikalıların serbest bırakılmasını istedi
22 Temmuz 2015 02:42
ABD Başkanı Barack Obama, İran'da tutuklu bulunan ABD'li vatandaşların serbest bırakılmasını istedi.

Obama, Pensilvanya eyaletinde, ABD sınırları dışında görev yapmış askerler için düzenlenen programda konuştu. İran'da tutuklu bulunan ABD'lilerin durumunu değerlendiren Obama, 5+1 ülkeleri ile İran arasında bir anlaşmaya varılmış olunmasına rağmen, İran'ın "teröre verdiği destek" sebebiyle iki ülke yönetimi arasında ciddi fikir ayrılıkları olduğunu söyledi.

İran'da tutuklu bulunan ABD'li vatandaşların serbest bırakılmasını isteyen Obama, şunları kaydetti:

"İran'a karşı, teröre verdiği destek ve yapmış oldukları insan hakları ihlalleri sebebiyle yaptırımlarımız devam edecektir. İran'ın tehlikeli tavırlarına karşılık, bölgedeki müttefiklerimizle, özellikle İsrail'le dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz. İran'da tutuklu bulunan vatandaşlarımız serbest bırakılıncaya kadar, İran'a karşı uygulamış olduğumuz yaptırımlar konusunda herhangi bir yumuşamaya gitmeyeceğiz." 

Başkan Obama'ye, İran ile sağlanan anlaşmanın ardından Beyaz Saray'da yaptığı basın toplantısında, İran'da tutuklu 4 Amerikan vatandaşının niçin anlaşma kapsamında serbest bırakılmadığı sorulmuştu.

Bu soruya karşı Obama, İran'la yapılan anlaşmanın başka diğer meselelerden bağımsız bir sekilide yürütüldüğünü söylemişti.

 
AA
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler