YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama:" İran anlaşma taahhütlerini yerine getirdi"
Obama:" İran anlaşma taahhütlerini yerine getirdi"
17 Temmuz 2014 03:42
Beyaz Saray'da dış politikaya ilişkin açıklama yapan Obama, 20 Temmuz'a kadar bir anlaşmaya varılması hedefini içeren İran'la nükleer müzakerelere de değindi.

ABD Başkanı Barack Obama, İran'la 5+1 grubu ülkeleri arasındaki nükleer müzakerelere ilişkin, son 6 ayda İran'ın geçen yıl varılan geçici anlaşma altındaki taahhütlerini yerine getirdiğini ancak hala aralarında bazı önemli fikir ayrılıkları ve yapmaları gereken işlerin bulunduğunu söyledi.

Obama, "Son 6 ay içinde İran, nükleer programının ilerlemesini durdurarak, daha fazla teftişe izin vererek ve en tehlikeli nükleer materyal stokunu azaltarak, geçen yıl vardığımız geçici anlaşma altındaki taahhütlerini yerine getirdi. Bu arada, İran'ın programının gerçekten barışçıl olacağı ve bir nükleer silah edinmeyecekleri yolunda bize güvence veren kapsamlı bir anlaşmaya ulaşılması için de 5+1 grubundaki ortaklarımız ve İran'la çalışıyoruz" diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, müzakerelere ilişkin bugün kendisini bilgilendirdiğini aktaran Obama, şunları ifade etti:

"Bakan Kerry ve ulusal güvenlik ekibimle yaptığım istişareler sonucunda, şu nokta bence çok net ki, çok sayıda alanda gerçek ilerleme sağladık ve ileriye dönük güvenilir bir yolumuz var. Ancak geçici anlaşmadaki son tarih olan 20 Temmuz yaklaşırken, uluslararası toplumla İran arasında hala bazı önemli fikir ayrılıkları bulunuyor ve daha yapmamız gereken işler var."

Obama, gelecek birkaç günde, müzakereleri uzatmaya ihtiyaç olup olmadığını belirlemek için, Kongre ve müttefiklerle istişare yapacaklarını kaydetti.

İran ile 5+1 ülkeleri arasında 24 Kasım 2013'te Cenevre'de varılan geçici anlaşmaya göre, 20 Temmuz 2014'e kadar nihai bir anlaşma sağlanması öngörülüyor. Söz konusu tarihe kadar bir anlaşma sağlanamaması durumunda, müzakerelerin 6 ay daha uzatılabilmesi söz konusu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler