YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama ile Putin'den Suriye'de iş birliği
ABD Başkanı Obama ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in, Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan sorunu, Suriye ve Ukrayna konularını ele aldığı belirtildi
Obama ile Putin'den Suriye'de iş birliği
07 Temmuz 2016 / 05:25 Güncelleme: 07 Temmuz 2016 / 10:21

ABD Başkanı Barack Obama’nın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bölgesel sorunların çözümü hakkında konuştuğu bildirildi.

Beyaz Saray, Başkan Obama ve Putin’in yaptığı telefon görüşmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Obama, Putin’in Azerbaycan ve Ermenistan başkanlarıyla yapacağı görüşme öncesinde, iki ülke arasında yaşanan Dağlık Karabağ sorununun çözümü hakkında konuştu” ifadesine yer verildi.

ABD’nin, Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan Dağlık Karabağ sorununun çözümü için Rusya ve Fransa ile çalışmaya hazır olduğu belirtildi.

İki liderin yaptığı görüşmede Suriye konusunun da ele alındığı belirtilerek, Başkan Obama’nın, Putin’e Suriye rejiminin çatışmaların durdurulması anlaşmasına uymaması hakkında duyduğu kaygıyı dile getirdiği bildirildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Obama, Rusya’nın Suriye rejimine baskı yapmasını ve bu sayede Suriye'de kalıcı bir şekilde rejimin sivillere saldırılarının sonlanmasının öneminden bahsetti ve bunun Suriye’de taraflar arasında varılan çatışmaların durdurulması anlaşmasının esaslarından biri olduğunu hatırlattı.”

Liderlerin Suriye’de terör örgütü DAEŞ ve El-Nusra’yı ortadan kaldırmak konusundaki çabaların devam etmesi yönünde mutabık kaldıkları kaydedilen açıklamada, görüşmede, Suriye’de siyasal geçiş arayışları ve kuşatma altındaki bölgelere yardımların ulaşımı konularının da ele alındığı belirtildi.

Açıklamada, Ukrayna konusunda ise Başkan Obama’nın, Putin’e Ukrayna’nın doğu kısmındaki çatışmaların artmasını engellemesi ve Minsk anlaşmasının gereklerini yerine getirmesinin önemini vurguladığı kaydedildi.

SURİYE İÇİN ANLAŞTILAR!

Kremlin'den yapılan açıklamada, "Her iki taraf, Rusya ve ABD'nin Suriye'deki askeri eylemleri arasındaki koordinasyonu artırmaya hazır olduğunu teyit etti ve çatışmaya siyasi çözüm bulma amacıyla Birleşmiş Milletler nezdinde Suriyeli taraflar arasındaki müzakere sürecinin yeniden başlamasının önemini vurguladı" dendi.

Telefon görüşmesinin Rusya'nın girişimiyle gerçekleştiği belirtildi.

 // Aziz
PUTİN savaş suçuyla YARGILANACAKSIN !...
07 Temmuz 2016 12:21
 // erkan
Ne zaman anlassalar 1 milyon insan oluyor suriyede...
07 Temmuz 2016 11:26
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler