YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama ikinci kez resmen aday!
Obama ikinci kez resmen aday!
07 Eylül 2012 09:42
Clinton teklif etti, Demokratlar ilan etti: Obama, resmen ikinci kez aday
Kuzey Carolina eyaletinin Charlotte şehrinde yapılan Demokrat Parti kongresinin ikinci gününde konuşan eski ABD Başkanı Bill Clinton, kurultay delegelerine partinin 2012 başkan adayı olarak Barack Obama'yı teklif etti.

Clinton'ın konuşmasından sonra kongrede yapılan resmî oylama ile Obama'nın ikinci dönem adaylığı onaylandı ve resmen ilan edildi. Kongrenin yapıldığı Time Warner Cable Arena'yı dolduran binlerce Demokrat'ı Cumhuriyetçilere etkili salvolarıyla coşturan Clinton'a, konuşmanın ardından podyuma gelen Başkan Obama sarılarak bizzat teşekkür etti. Hillary Clinton'ın 2008'deki ön seçim sürecini Obama'ya kaybetmesinin ardından iki başkanın ilişkileri uzun süre soğuk kalmıştı. Amerikan kamuoyunda özellikle de bağımsız seçmenler arasında popülerliğini hâlâ koruyan eski Başkan'ın Obama'ya bu denli yürekten destek vermesi, Cumhuriyetçilerin işini zorlaştırabilir.

DEMOKRASİ KAN SPORU DEĞİL

Cumhuriyetçi Parti'ye bugün hakim olan fraksiyonun aksine Başkan Obama'nın uzlaşma ve yapıcı işbirliğinden yana olduğunu ifade eden Bill Clinton, Obama'nın biri Savunma Bakanlığı'na olmak üzere 3 Cumhuriyetçi'yi bakan atadığını, ön seçimdeki rakipleri Joe Biden ve eşi Hillary Clinton'ı da kabinesine aldığını vurguladı. Bir zamanlar rakip olan eşiyle Obama'nın 'karşılıklı saygı ve ortaklığa' dayalı ilişkisinin tüm dünyaya 'Demokrasi kan sporu olmak zorunda değil' mesajını gönderdiğini kaydetti.

Kongrenin diğer konuşmacıları gibi Clinton da yaklaşan seçimlerde iki tercih arasında çok büyük fark olduğuna dikkat çekerken, ''Eğer 'kazanan hepsini alır ve herkes kendi başınadır' anlayışını tercih ediyorsanız, Cumhuriyetçileri desteklersiniz. Ama tüm fırsatların ve sorumlulukların paylaşıldığı bir ülke ve 'hepimiz aynı gemideyiz' anlayışını tercih ederseniz Barack Obama ile Joe Biden'a oy vermelisiniz.'' dedi. Cumhuriyetçiler geleneksel olarak ferdî başarıyı, Demokratlar ise sosyal adaleti vurguluyor.

Obama'nın ekonomik açıdan çökmüş bir ülke devraldığına işaret eden Clinton, ''Ben ve benden öncekiler dahil hiçbir Amerikan başkanı, hasarın tamamını sadece dört yılda tamir edemezdi.'' şeklinde konuştu. Son 52 yılda Demokrat Parti'nin 24, Cumhuriyetçilerin ise 28 yıl iktidarda kaldığını hatırlatan Clinton, ''Bu süre zarfında özel sektörde onlar 24 milyon, biz ise 42 milyon kişiye iş imkânı sağladık.'' dedi. En uzun konuşmaların dahi yarım saat dolayında olduğu kongrede Clinton, 48 dakika kürsüde kaldı ve sık sık yazılı metnin dışına çıktı.

'Kudüs'ün programa girmesi yuhalandı

Öte yandan kongrede Demokrat Parti programının görüşülmesi sırasında 'Kudüs' krizi yaşandı. "Kudüs İsrail'in başkentidir ve öyle de kalacaktır'' cümlesi ile 'Tanrı'ya atıf yapan ifade, tartışmalı bir oylamanın ardından tekrar parti programına konuldu. Karara karşı çıkan delegeler, oy sayımını doğru yapmadığı gerekçesiyle divan başkanını yuhaladı. 1992 yılından beri bütün parti programlarına "Kudüs'ün İsrail'in başkenti olduğu" ibaresi konuluyor. Ancak Demokrat ya da Cumhuriyetçi hiçbir ABD başkanı partilerinin bu kararına bugüne kadar uymadı. İsrail'in ve Yahudi lobisinin tüm baskısına rağmen ABD, Tel Aviv'de bulunan büyükelçiliğini Kudüs'e taşımıyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler