YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama-İbadi gile görüştü
Obama-İbadi gile görüştü
07 Ocak 2016 04:42
ABD Başkanı Barack Obama ile Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin, Suudi Arabistan'daki idamlar ve Suudi Arabistan'ın diplomatik temsilciliklerine düzenlenen saldırılardan duydukları endişeyi görüştüğü bildirildi.

Beyaz Saray'dan, Obama ile İbadi'nin bugün yaptığı telefon görüşmesiyle ilgili yapılan açıklamada, Irak güvenlik güçlerinin Ramadi'de DAEŞ terör örgütüne karşı elde ettiği başarı nedeniyle Obama'nın, İbadi'yi kutladığı belirtildi.

Obama'nın, DAEŞ ile mücadelenin yoğunlaşarak devam edeceğini söylediği ve Irak ekonomisine ABD ile uluslararası ortaklarının desteğinin süreceği taahhüdünde bulunduğu kaydedilen açıklamada, iki liderin, bölgesel konuları da ele aldığı ifade edildi.

Açıklamada, şunlar bildirildi:

"Başbakan İbadi ile Başkan Obama, Suudi Arabistan'ın Şeyh Nemr Bakır en-Nemr'i idam etmesi ve Suudi Arabistan'ın diplomatik temsilciliğine düzenlenen saldırılarla ilgili ortak endişelerini ele aldı. İki lider, tüm bölgesel tarafların itidalli davranması, tahrik edici davranış ile söylemlerden ve mezhep geriliminin artırılmasından kaçınmasına duyulan ihtiyaç konusunda mutabık kaldı. Obama ve İbadi, tarafların diplomatik ilişki ve diyaloğu sürdürmesinin öneminde uzlaştı."

Beyaz Saray açıklamasında, Obama'nın Irak'ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine olan taahhüdünü teyit ettiği, aynısını yapması için Türkiye'ye de çağrıda bulunduğu ifade edildi.

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler