YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama, Esed için tarih verdi
ABD'nin Suriye'de bundan sonra izlenecek süreci anlatan belge medyaya sızdı. Buna göre Beşşar Esad'ın iktidarı Mart 2017'ye kadar sürecek. Suriye çizelgesini içeren belge Suriye'de önümüzdeki aydan başlamak üzere 18 aylık bir geçiş sürecini öngörüyor.
Obama, Esed için tarih verdi
06 Ocak 2016 / 19:00 Güncelleme: 06 Ocak 2016 / 23:45

Beşşar Esed mart 2017'ye kadar iktidarda kalacak. Bu öngörü Obama yönetimi tarafından Suriye krizine çözüm için hazırlanan bir belgede yeralıyor. 

Associated Press'in ele geçirdiği belgede, Esed'in Mart 2017'den önce yönetimi bırakmasını öngörülmüyor. 

Suriye'deki savaşı sona erdirecek sürecin adım adım ele alındığı belge, Kasım ayında Viyana'da yapılan müzakerelerle geçen ay BM Güvenlik Konseyi'nde kabul edilen Suriye tasarısına dayanıyor. 

Suriye krizinin çözüm sürecindeki engellere dikkat çekiliyor. Bu engellerden ilki İran ile Suudi Arabistan arasında artan gerilim olarak sıralanıyor. 

Suriye krizinin çözümü için Şam ile muhalifler arasındaki müzakerelerin planladığı gibi bu ay gerçekleşmesi ve başarılı olması gerektiğine vurgu yapılıyor. 

MAYIS'TA PARLAMENTO FESHEDİLİYOR

Belgeye göre Suriye'deki yeni siyasi süreç gelecek ay başlatılıyor. 18 aylık bir geçiş süreci öngörülüyor. Geçiş yönetiminin oluşturulmasının ardından Mayıs ayında parlamento feshedilirken, yeni anayasasının ocak 2017'de Suriye halkının onayına sunulması hedefleniyor. 

SÜRECİN SONUNDA ESED'İN GİDİŞİ GÜNDEME GELECEK

Bu sürecinin sonundaysa ABD'nin krizin başlıca sorumlusu olarak gördüğü Beşşar Esed'in gidişi gündeme gelecek.

Belgede "Mart 2017'de Esad devlet başkanlığını, yakın çevresi de iktidarı bırakıyor" ifadesine yer veriliyor.

Belgede Ağustos 2017'de devlet başkanlığı ve parlamento seçimleri yapılması planlanıyor.

 

NTV

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler