YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama en büyük korkusunu açıkladı
Obama, DAEŞ ve diğer aşırılık yanlısı grupların nükleer silaha ulaşmasının ''dünyanın güvenliğine yönelik en büyük tehditlerin arasında yer aldığını'' söyledi.
Obama en büyük korkusunu açıkladı
02 Nisan 2016 / 05:54 Güncelleme: 02 Nisan 2016 / 08:09

Nükleer silahlardan arındırılmış dünya'' fikriyle 2010'da ABD Başkanı Barack Obama’nın başlattığı Nükleer Güvenlik Zirvesi iki yılda bir tekrarlanıyor. Bu yıl sonuncusu düzenlenen zirvenin ikinci gününde Obama, açılış oturumunda önemli açıklamalarda bulundu.

Başkent Washington’ın önemli toplantı noktalarından Washington Kongre Merkezi’nde düzenlenen zirveye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu 52 devlet ve hükümet başkanının yanı sıra Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB), Uluslararası Polis Teşkilatı (INTERPOL) ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) temsilcileri katılıyor.

İLK GÜN BEYAZ SARAY'DA YEMEK VERİLDİ

Zirvenin ilk gününde dün ABD Başkanı Obama, zirveye iştirak eden devlet liderlerini Beyaz Saray’da akşam yemeğinde ağırlamıştı.

Zirvenin ikinci günü ise ''Nükleer Güvenliğin Pekiştirilmesinde Ulusal Eylemler'' oturumuyla başladı.Obama, başkanlık ettiği açılış oturumunda, atılan ''somut'' adımlarla dünyada nükleer terörizm riskinin azaltıldığını anlattı.

EN BÜYÜK TEHDİT

Şu zamana kadar teröristlerin nükleer materyallere ulaşamadığını belirten Obama, DAEŞ ve diğer aşırılık yanlısı grupların nükleer silaha ulaşmasının ''dünyanın güvenliğine yönelik en büyük tehditlerin arasında yer aldığını'' vurguladı.

BU DELİRMİŞ ADAMLAR...

Obama, ''DAEŞ, hardal gazı da dahil kimyasal silahları zaten Suriye ve Irak’ta kullandı. Eğer bu delirmiş adamlar nükleer bombaya veya nükleer materyallere ulaşırlarsa onları mümkün olduğu kadar çok masum insanı öldürmek için kullanabileceklerinden şüphe yok. Bu nedenle bizim çalışmalarımız çok önemli olmayı sürdürüyor. Nükleer terörizme karşı en etkin savunma bu materyali tamamen güvenlik altına almaktır ki her şeyden önce bu yanlış ellerin eline geçmesin'' diye konuştu.

Barack Obama, teröristlerin nükleer materyallere ulaşmasının zorlaştırıldığına dikkati çekse de ''nükleer terörizm tehdidinin sürdüğü'' uyarısında bulundu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler