YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama da açılım başlattı!
Obama da açılım başlattı!
29 Kasım 2009 10:48
ABD'nin birinci hedefi Taliban ordusuna liderlik eden yerel aşiret liderlerini maddi destek yoluyla ikna etmek olacak

Obama yönetiminin sırtındaki en ağır yük olan Afganistan'da ABD, Taliban birliklerine silah bıraktırmak için yeni bir açılım başlattı.

Başlangıçta Sovyetler'e karşı savaşması için bizzat ABD tarafından kurulan Taliban ordusu şimdi Washington yönetiminin sırtındaki en ağır yük haline gelince Barack Obama örgüte silah bıraktırmak için yeni bir açılım başlattı. Kararlar Celalabad vilayetinde verildiği için 'Celalabad planı' olarak anılan açılım sürecinde birinci hedef Taliban ordusuna liderlik eden yerel aşiret liderlerini maddi destek yoluyla ikna etmek. İkinci hedef liderlerin emrindeki genç savaşçılara daha önce hiç sahip olmadıkları iş ve yaşam imkanları sağlayarak silahlı mücadeleden uzaklaştırmak. Plan geçtiğimiz hafta Celalabad valisininin Taliban liderleriyle masaya oturduğu toplantıda duyuruldu.

PLAN IRAK'TA BAŞARIYA ULAŞTI

ABD yönetiminde tartışma yaratan açılımın içeriği ile ilgili tam bir mutabakata varılmamış olsa da çoğunluk "iş ver, silah bıraksın" planını destekliyor. Daha önce Irak'taki Sünni direniş grupları için uygulanan ve önemli ölçüde başarılı olduğu iddia edilen "uyanış" adlı diğer yöntem ise aşiret liderlerini parasal yönden destekleyerek kendi askelerini ikna etmelerini sağlamak şeklinde. Afganistan'da, sistematik olmayan bir şekilde bugüne kadar 9000 Taliban askerine bu şekilde silah bıraktırıldığı bilgisi de ABD istihbarat kaynaklarında yer alıyor.

GENÇ TALİBAN YURTDIŞINA ÇIKACAK

Taliban açılımında ilk hedef grup, Taliban'ın çekirdeğini oluşturan ve daha önce Sovyet'lere karşı savaşmış Peştunlar. Agfanistan'daki etnik gruplardan birini temsil eden Peştunlara ABD ordusu ve Afgan hükümeti koordineli bir şekilde maddi destek sağlayacak. Liderlerine para verilirken genç savaçlılara ise ev, iş, hatta yurtdışında yaşama imkanı dahi sağlanacak. Hükümetle anlaşarak silah bırakan Abdulrahimzadi aşireti lideri Fazıl Rahim, planın başarılı olacağını söylerken "savaşan genç insanların işe ihtiyacı var. Eğer uğrunda mücadele verilecek başka bir şeyleri daha olursa hemen bugün silah bırakırlar" ifadesini kullanıyor. ABD Kongresi tarafından kısa bir süre önce kabul edilen, CERP olarak adlandırılan yasaya göre ise, oluşturulacak bir fonla Afganistan'da "gelişim projeleri" için ABD'li yetkililere para ödenecek. Ancak ABD medyasına göre bu yasa iyi okunduğunda, buradan gelecek paranın Celalabad planı için kaynak olarak kullanılacağı anlaşılıyor.  (Yeni Şafak)

HABERİN DEVAMİ İÇİN TIKLAYIN

Obama Dünya için ümit olmalıdır.
 // ibrahim çelikoğlu
Müslüman asla öldürüp katil olmaz.Bunu Obama'da babasından ötürü biliyuordur.Soru;Neden öldürüyor?"olmalıdır.Bize göre uyuşturucu piyasası hilesini oluşturarak,ABD gizli örgütlerinin Dünya düzenini bozmasından kaynaklanmaktadır.Para sıkıntısı çeken Obama'nın parayı aynı düzen içnde bulup bunları beslemesi,
çözüm değil daha çok karmaşa ve kargaşaya sebep olacaktır.Açılım
dediğide budur.Dünya'nın islahı emperyal güçlerin islahından geçiyor...
29 Kasım 2009 11:35
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler