YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama Cameron'la görüştü
Obama Cameron'la görüştü
13 Kasım 2013 06:34
ABD Başkanı Barack Obama ve İngiltere Başbakanı David Cameron, İran, Afganistan ve Suriye konularında telefon görüşmesi yaptı.

Beyaz Saray'ın açıklamasına göre, Obama ve Cameron, İran, Afganistan ve Suriye dahil, iki ülkeyi ilgilendiren güvenlikle alakalı konulardaki devam eden istişareleri kapsamında telefonda görüştü.

Açıklamaya göre, iki lider görüşmede İran konusunda, P5 1'in birleşik teklifine yönelik desteklerini yineledi ve görüşmelerin bir sonraki turuna dair beklentileri üzerinde konuştu.

Obama ve Cameron, ABD-Afganistan İkili Güvenlik Anlaşması'nın statüsü dahil Afganistan'daki durumu gözden geçirirken, Başkan Obama, Cameron'un, Londra'daki son üçlü görüşmeler de dahil olmak üzere Afganistan ve Pakistan arasındaki istişareleri destekleme çabalarını takdir etti.

Suriye konusunda da iki lider, Cenevre 2 konferansına yönelik devam eden desteklerini ortaya koydu ve Suriye Ulusal Koalisyonu'nun konferansa katılma kararından duydukları memnuniyeti dile getirdi. Obama ve Cameron, Suriye'nin kimyasal silahlarının yok edilmesi konusundaki ilerlemeyi de gözden geçirdi.

Beyaz Saray açıklamasında, ABD'nin İngiltere ile arasındaki özel ortaklığa ve ittifaka değer verdiği ve iki liderin, hem kendi ülkelerini hem de dünyayı etkileyen önemli güvenlik konularında istişarelerini sürdürmeye devam edeceği belirtildi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler