YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama başörtülü kıza bunları söyledi
Obama başörtülü kıza bunları söyledi
23 Haziran 2015 13:01
Ramazan nedeniyle Beyaz Saray'da iftar yemeği veren Obama başörtülü bir kızla yakından ilgilendi. Obama, başörtülü olduğu için işe alınmayan ve hukuk mücadelesi veren Samantha Elauf'u azminden dolayı kutladı.

ABD Başkanı Barack Obama Ramazan dolasıyla Beyaz Saray'da verdiği iftar yemeğinde başörtülü olması gerekçesiyle Abercrombie&Fitch giyim mağazasınca işe alınmayan ancak ABD Yüksek Mahkemesi'nin haklı bulduğu Müslüman genç kız Samantha Elauf'u cesaretinden dolayı kutladı.
ABD Başkanı Barack Obama ramazan dolasıyla Beyaz Saray'da iftar yemeği verdi.

Obama'nın geleneksel iftar yemeğine, ABD'deki Müslüman toplumun temsilcileri, Müslüman Kongre üyeleri Andre Carson, Keith Ellison, başörtülü olması gerekçesiyle Abercrombie&Fitch giyim mağazasınca işe alınmayan Müslüman genç kız Samantha Elauf ve aralarında Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'ın da olduğu çoğunluğu Müslüman ülkelerin diplomatik temsilcileri katıldı. 

Konuşmasında ramazanın Müslümanlar için önemine değinen Obama, ramazanın "fedakarlık, disiplin ve sabır" gerektirdiğine işaret etti.

 "Bilgisizliğin ve önyargının üstesinden birlikte gelebiliriz" diyen Obama ayrıca başörtülü olması gerekçesiyle Abercrombie&Fitch giyim mağazasınca işe alınmayan ancak ABD Yüksek Mahkemesi'nin haklı bulduğu Müslüman genç kız Samantha Elauf'u cesaretinden dolayı kutladı.
Obama, "Samantha, herkes gibi aynı fırsatlara sahip olabilmek için başörtüsü takabilme hakkını savunmaya karar vermişti. Yüksek Mahkeme'ye kadar gitti ki ben bunu onun yaşındayken yapamazdım. Samantha (davasını) kazandı. Seninle gurur duyuyoruz Samantha" dedi.

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler