YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama baskını biliyordu!
İsrail gazetesinin iddiasına göre, baskın ABD ile istişareler sonucu yapıldı
Obama baskını biliyordu!
12 Haziran 2010 / 08:14 Güncelleme: 12 Haziran 2010 / 08:15

ABD yönetimi, Mavi Marmara baskınından sonra “Operasyondan haberimiz yoktu” açıklamasını yapmıştı. Ancak Arutz Sheva gazetesinin haberine göre Obama operasyonun detayları için İsrail ile pazarlık bile yaptı, göz yaşartıcı bomba ve aşırı şiddet kullanılmaması konusunda uyarıda bulundu.

İsrail komandoları tarafından 30 Mayıs’ta Gazze’ye yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine uluslararası sularda gerçekleşen ve 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan baskının ABD ile istişareler sonucu yapıldığı iddia edildi. İsrail’de yayınlanan Arutz Sheva gazetesinin Amerikan diplomatik kaynaklara dayanarak verdiği habere göre İsrail, gemiye baskın düzenleyeceği bilgisini günler öncesinden ABD Başkanı Barack Obama’ya bildirdi. Obama, baskına izin verdi ancak operasyon sırasında çok temkinli olunmasını istedi. Obama’nın silah kullanımı konusundaki uyarıları ve gemilere indirme yapıldığı sırada göz yaşartıcı bomba atılmaması yönündeki kesin isteği diplomatik bir dille İsrail yönetimine iletildi.

‘Bilmiyorduk’ demişlerdi

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Obama’nın taleplerini kabul etti ve operasyon için düğmeye basıldı. Ancak İsrail istihbaratı MOSSAD, Mavi Marmara gemisinde silahlar bulunduğu ve yakın dövüş konusunda eğitimli kişiler olduğu istihbaratını verince İsrail, bir kez daha Amerika ile temasa geçerek “askerlerin zarar görmesi durumunda bu uyarıların gözardı edileceği” bilgisini iletti. İddiaya göre askerler Obama’ya verilen söz kapsamında “paintbal” silahlarla gemiye indi. Ancak birkaç askerin yaralanmasının ardından komandolar üzerlerindeki tabancalarla karşılık verdi.

Beyaz Saray, operasyonun hemen ardından yaptığı açıklamada İsrail’in kendilerine baskın öncesinde bilgi vermediğini, baskından herkesle aynı anda haberleri olduğunu açıklamıştı.

Türkiye’nin ‘hayır’ oyu suratımıza bir tokat gibi

İsrail’in Haaretz gazetesine konuşan Beyaz Saray kaynakları, Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi’nde İran’a yaptırımlar konusunda kullandığı “hayır” oyunun Washington’da, “Suratlarına indirilmiş bir tokat gibi” algılandığını söyledi. Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs ise, BM Güvenlik Konseyi’nde İran’a yeni yaptırımlar getiren kararın oylanmasında Türkiye ve Brezilya’nın “hayır” oyu kullanmasının “hayal kırıklığı” yarattığını açıkladı. Türkiye ve Brezilya ile aralarında yaklaşımda bir farklılık olduğunu belirten Gibbs, “Dost ve müttefiklerimizle sahip olduğumuz koalisyonu sürdürmek ve dünyaya İran’ın nükleer programını ne kadar ciddiye aldığımızı göstermek için birlikte çalışmaya devam edeceğiz” dedi.
(Vatan)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler