YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama Almanya Başbakanı Merkel ile telefonda görüştü
Obama Almanya Başbakanı Merkel ile telefonda görüştü
22 Ocak 2016 07:38
ABD Başkanı Barack Obama’nın, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefonda görüştüğü bildirildi.

Beyaz Saray’ın açıklamasına göre, Obama, 12 Ocak’ta Sultanahmet’teki terör saldırısında hayatını kaybeden Alman vatandaşları için taziyelerini iletti. 

İngiltere’nin başkenti Londra’da 4 Şubat’ta Suriye ve komşu ülkeler için yapılacak donörler konferansı dahil Avrupa’daki sığınmacı krizini ele alan Obama ve Merkel, konferansın Suriye’deki insani krize çözüm bulmak için küresel çabaları harekete geçirme fırsatı sunduğunda mutabık kaldı.

Sığınmacı krizinde Merkel’in liderliğindeki gayretleri desteklediğini aktaran Obama, eylülde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kapsamında dünya genelindeki mülteciler ve onları öncelikli olarak ağırlayanülkeler için liderler düzeyinde Küresel Sığınmacı Zirvesi düzenlemeyi planladığını Merkel’e iletti.

İki lider, savaştan hayatları altüst olmuş milyonlarca insanı korumaya yönelik gelecek aylarda da birlikte çalışma taahhüdünde bulundu.

Görüşmede Ukrayna meselesini de ele alan Obama ve Merkel, Minsk anlaşmalarında yer alan taahhütlerin tüm taraflar tarafından yerine getirilmesini hızlandırmak için kararlılıklarını ifade etti. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler