YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama-Abbas buluşması
Obama-Abbas buluşması
09 Haziran 2010 08:00
Obama, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere düzenlediği insanlık dışı saldısından bir hafta sonra Filistin lideri Mahmud Abbas ile bir araya gelecek. İkili görüşmede, Gazze'deki insani durumun gündeme gelmesi bekleniyor.

ABD Başkanı Barack Obama'nın İsrail'in Gazze'ye yardım taşıyan gemilere saldırısından yaklaşık bir hafta sonra Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya geleceği bildirildi.

Abbas'ın ziyaretinin aslında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Kuzey Amerika ziyaretinin arkasından yapılması bekleniyordu, ancak İsrail Başbakanı gemi saldırının ardından ziyaretini yarıda keserek ülkesine dönmüştü.

Amerikalı üst düzey bir yetkili, son gelişmelerle bağlantılı olarak Obama ile Abbas görüşmesinde Gazze'deki insani durumun gündeme gelmesinin beklendiğini belirtirken, Eylül 2009'dan beri ilk kez görüşecek olan iki liderin Orta Doğu'da barışa ulaşmak için ortak çabaları ele alacağını kaydetti.

Abbas, geçen haftaki bir açıklamasında, Orta Doğu'nun çehresini değiştirmek için Obama'dan cesur kararlar almasını isteyeceğini söylemişti.
AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler