YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O yangında korkunç ihmal
Belçika'nın Vilvoorde kentinde cumartesi gecesi Türk ailesini vuran yangın felaketinde itfaiyenin korkunç ihmalinin olduğu öne sürüldü.
O yangında korkunç ihmal
26 Aralık 2011 / 17:38 Güncelleme: 26 Aralık 2011 / 17:41

Belçika'nın Hollandaca resmi dilli Flaman bölgesinde bulunan Vilvoorde kentinde bir apartmanın ikinci katında oturan Tuba Küçüksarı (25) ve Ramazan Elçi (26), uykudayken alt katta başlayan yangına yakalanmışlardı. Yangında bebekleri 2 yaşındaki Sıla ve 40 günlük Talha'yı da yanlarına alan anne pencereden atlayınca başını kaldırıma çarpmış ve hayatını kaybetmiş, baba ve bebekler ise ağır yaralanmıştı.

Görgü tanıklarına ve ailenin yakınlarına göre yangına 45 dakika sonra müdahale eden itfaiyenin gecikmesinde, ihbarda bulunan Kuzey Afrika asıllı komşunun Flamanca bilmemesi bahane oldu.

Tuba Küçüksarı'nın dayısı Kemal Çamsarı, yaptığı açıklamada, kendisiyle telefonda konuşan ve ismini vermek istemeyen komşunun yangını farkedince itfaiyeyi aradığını ama Fransızca konuştuğu için telefonun yüzüne kapatıldığını söylediğini aktardı.

Çamsarı, kendisine verilen bilgiye göre itfaiyenin ihbarı ancak Kuzey Afrikalı komşunun Flamanca bilen eşinin 15 dakika sonra aramasıyla aldığını belirtti.

Diğer komşular da itfaiyenin yangına 45-50 dakikada müdahale ettiğini, Türk ailenin dakikalarca mücadele verdiğini, pencereden çığlık atarak yardım istediğini ve çaresiz kalınca kaldırıma atladığını anlattı.

İhmal iddialarıyla ilgili soruya belediye yetkilileri olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini belirterek açıklama yapmaktan kaçındı.

Federe yapılı Belçika'da Hollandaca konuşan Flaman ve Fransızca konuşan Valon toplumları arasındaki dil kavgaları zaman zaman alevleniyor. Ülkedeki siyasi istikrarsızlığın da en büyük sebeplerinden biri olarak gösterilen dil kavgaları, Vilvoorde gibi çift dilli Brüksel'e yakın Flaman belediyelerinde şiddetleniyor.

Daha baskın bir dil olan Fransızca'nın kendi bölgelerine yayılmasını önlemek isteyen Flamanlar, söz konusu belediyelerde Fransızca hizmet vermeyi reddediyor. Vilvoorde gibi Brüksel'e yakın Flaman kentlerinden ev satın alanlar bile bazen dil bilmedikleri gerekçesiyle tapularını devralamıyor.

AB Komisyonu, ev satın alanlar arasında ayrımcılık yapan Flaman belediyelerinin AB müktesebatını ihlal ettiği konusunda Belçika'yı uyarmıştı. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler