YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O uygulama Rusya'ya pahalıya patladı
O uygulama Rusya'ya pahalıya patladı
04 Aralık 2015 15:09
Rusya’nın Türkiye, Mısır ve Ukrayna’ya havayolu ulaşımında getirdiği sınırlamalar, Moskova’daki havaalanlarının yılda yaklaşık 5 milyar ruble (74 milyon dolar) gelir kaybına uğramasına neden olacak.

TASS ajansının haberine göre Moskova’daki Domodedovo Havaalanı’nın Müdürü Denis Nujdin, Türkiye, Mısır ve Ukrayna’ya yapılan uçak seferlerinin başkentteki hava alanlarına yılda yaklaşık 5 milyar ruble (74 milyon dolar) gelir sağladığını söyledi.

Nujdin, “Kısıtlama getirilen bu ülkeler, Moskova’daki havaalanlarından uçuş yapılan tüm yönlerin yüzde 20’sine denk geliyor. Türkiye yaklaşık yüzde 10, Mısır yüzde 8, Ukrayna ise yüzde 2’lik paya sahip” dedi.

Yetkilinin açıklamasına göre, bu yönlere sınırlama getirilmesinin yaratacağı gelir kaybı,  Rusya içi hava yolu taşımacılığıyla da telafi edilemeyecek. Çünkü yabancı şirketlerin yolcuları, yerel şirketlerin yolcularından neredeyse 2.5 kat daha fazla gelir getiriyor.

Rusya, Şarm el Şeyh Hava Alanı’ndan kalkan bir Rus yolcu uçağının kabine konan bomba düzeneği ile havada patlaması üzerine Mısır ile uçak seferlerini durdurmuştu. Rus Su-24 bombardıman uçağının Türk jetleri tarafından düşürülmesi sonrası, Türkiye ile Rusya arasındaki ‘charter’ seferleri de askıya alınmıştı. Ukrayna ile Rusya arasındaki direkt uçuşlar da durmuş halde.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler